Je jich 18 a chrlí vodu. Chodíte okolo nich v Teplicích prakticky každý den. V současných tropických dnech byste do nich nejraději skočili. V zimním chladném počasí pak naopak spí.

MOKRÉ TRIČKO JE NEJNOVĚJŠÍ

Kašny a fontány zdobí Teplice už od nepaměti. Doplňují tak kolorit místních lázní. Víte ale jak se jmenují a jaký mají historický kontext vůči městu?

Pokud bychom měli jít opačným směrem k historii, pak nejnovější a zároveň jedinou fontánou ve městě, kde se dá v letních měsících výborně ochladit, je komplex 16 chrličů vody na kolonádě u domu kultury. Trysky prskají vodu kolmo vzhůru přímo z chodníku.

„Právě proto, že je možné se zde nechat vodou svlažit, říkáme jí mokré tričko,“ pojmenovává v pořadí osmnáctou fontánu v Teplicích primátor Jaroslav Kubera.

Oblíbená je především u malých dětí, které tryskající voda vždy kompletně zmáčí. V tropických dnech zde bývá plno po celý den. „Chodíme sem vždycky, když jdu s dětmi v létě do města a je horko. Dětem se to líbí. Zvláště, když mezi proudy vody mohou probíhat,“ říká maminka dvou malých předškoláků Milada Joklová z Teplic.

Je to ovšem jediná fontána, kde je povoleno se přes léto „vykoupat“. Postříkat vodou se může u každé, ale lézt do bazénků je jinde zakázáno. Porušení může přijít draho.

„Strážníci mohou vyřešit domluvou, nebo dát na místě pokutu v řádu stokorun,“ upozorňuje Michal Chrdle z teplické městské policie.

Koupání v kašnách a fontánách vadí i jejich provozu. „Lidé tam mohou poškodit trysky, nebo další technické zařízení,“ zmiňuje Dagmar Teuschelová z teplického magistrátu.

PRAMENY OBJEVILA PRASÁTKA

Kašny jsou v Teplicích od nepaměti. Historie lázeňského města je od samého počátku totiž zároveň také historií zdejších pramenů. Svědčí o tom pojmenování od teplé léčivé vody.

Připomínkou objevení termálních pramenů je Kolostujova kašna umístěná v lázeňském parku mezi divadlem a Císařskými lázněmi.

Připomíná lidem pověst z roku 762, která vypráví o pasáčkovy Kolostujovi, jehož prasátka objevila zcela náhodou účinky místních pramenů. Jedno z nemocných prasátek spadlo do léčivé vody a uzdravilo se. V podstavci historické kašny jsou proto symbolicky znázorněny hlavy vepříků.

Chrliče vody dokreslují v Teplicích kolorit zdejších lázní. Byť si to někteří lázeňští hosté, kteří na sever Čech přijíždějí, myslí, ani jedna z osmnácti fontán a kašen ale léčivou vodu netryská. Všechny jsou buď napojeny na klasický vodovodní řad města, nebo do zásobníku přiveze vodu cisterna. Cyklující voda ale není vhodná k pití.

Názvy kašen vycházejí buď z jejich umístění ve městě, jako například Fontána na Benešově náměstí či Kašna náměstí Míru, nebo podle vzhledu. Což v osmnáctijmenném seznamu převažuje.

Tepličané i turisté tak mohou obdivovat například Koňskou kašnu v Šanově, Fontánu Pampelišku v parku u divadla či Fontánu Ledvinky, která je sestavou malých fontánek umístěných v oválných bazéncích uprostřed Lázeňského parku.

Samostatnou kategorií je vodotrysk uprostřed Horního rybníku v Zámecké zahradě v Teplicích, u kterého se lze osvěžit při vyjížďkách na lodičkách.

Netradiční je také kašna AGC na okraji Zámecké zahrady, v Alejní ulici. Z kruhového bazénku vystupují soustředně vrstvené kruhy skla, z jejichž vrcholu vyrůstá krychlová ocelová plastika. Kašna symbolickým užitím materiálu vzdává hold tradiční sklářské výrobě v regionu a jejímu užití v designu.