Nejstaršímu soutěžícímu z Děčína bylo 77 a nejmladší závodnici Nikol z Ostravy je 10 let. Soutěžila s matkou. Jako loni přijely na prázdniny a společně se pustily do trávy. Určitě se zúčastní i v příštím roce.

Sobotní soutěž začala o deváté hodině ráno. Ačkoliv bylo brzy ráno, sekáči se v úsilí o nejlépe a nejrychleji posekanou trávu koupali ve vlastním potu.

Sluníčko bylo o sobotním ránu naprosto nemilosrdné a komise velmi pečlivá. Sledovala nejen čas, za jaký sekáč položil stébla trávy k zemi, ale také hlídala kvalitu sekání a umělecký dojem.

Prostě sekáč roku musel být ve všem nejlepší. Komise se skládala ze zástupců zámku, obce, velkobřezenského pivovaru a firmy Heineken.

První cenu a tudíž i padesátilitrový sud velkobřezenského piva si odnesl Jan Kaisr z Křešic u Děčína, Jiří Borčany z Ústí si odnesl „štěně“ plné velkobřezenského piva, a Ota Petana z Leštiny jako třetí odjel domů s basou piva.

„Nebylo to lehké. Kapal z nich pot, ale nikdo nechtěl být pozadu. V tom horku zvítězili doslova všichni,“ hodnotí klání velkobřezenský zámecký kastelán Miloš Musil.