Přišli jsme právě včas. Mezi děti, které si hrály na čertí školu a učily se pořádně blemcat jazykem, šklebit se, vyčesat si kožichy, řezat dříví pod kotel a tancovat čertí tance, jak se na pořádné čerty sluší, zavítala vzácná návštěva. Mikuláš se dvěma čerty byl pěkně překvapený, když našel samé čertíky.

Školku navštěvuje 75 dětí, které jsou rozdělené do tříd Veverek, Soviček a Zajíčků a o všech Mikuláš vědel, co dělaly celý rok.

„Zjistil jsem, že do této školky chodí samé hodné, šikovné a kamarádské děti, které rády pomáhají ostatním, hezky malují, zpívají a hrají na flétničky,“ nešetřil chválou Mikuláš. „Jen se prý někdo loudá s jídlem a také ovoce a zeleninu někteří nechtějí jíst. To se určitě zlepší, než zase za rok přijdu. Vždyť víte, že vitamíny jsou zdravé,“ nabádal děti Mikuláš.

Veverky a Sovičky si pro Mikuláše a jeho čertovský doprovod připravily hezké mikulášské písničky, Zajíčci zase říkanku o čertovi. Za odměnu dostaly plný košík dobrot a plný pytel ovoce.

Ani na paní učitelky Mikuláš nezapomněl. Protože jsou na děti hodné a slíbily, že si s nimi budou i celý příští rok hezky hrát, učit je písničky a pomáhat s oblékáním, když někdy zlobí neposedné tkaničky, dostaly pěkné obrázky a vitamíny, aby se jim vyhýbaly všechny bacily.

Už jste si někdy pochutnali na pravém čertovském jídle? Děti z Kaštánku už ano. Od svých hostů dostaly pečené brambory, které čerti upekli v čertovském kotli a paní učitelky ještě vylepšily máslíčkem. To byla dobrota!

Ještě fotografie na památku, aby maminka s tatínkem viděli, že mají hodné děti, které se čertů a Mikuláše vůbec nebály a nastal ten správný čas na to hlavní, dárek, na který se všichni už dlouho těšili.

Od Mikuláše totiž děti dostaly největší dárek, jaký dostat mohly. Až z dalekého Karibiku jim přivezl na zahradu velikánskou loď na hraní. Společně s malým Ládíkem Mikuláš stříbrnými nůžkami přestřihl červenobílou pásku, obepínající loď, a první námořníci byli v mžiku na palubě. A kam že se s ní vypraví a kam poplují? To už bude jiný příběh, který stejně jako jméno lodi, děti a paní učitelky společně vymyslí.