Ke kapličce v Žalanech, kde se v místním hostinci konala tradiční předvánoční výstava chovatelů, jsme přijeli v sobotu úderem desáté hodiny. Výstava je prodejní a tak jsme poučeni z loňska jeli včas, abychom měli vůbec co fotit.
„Letos tu je víc lidí než loni, za ty dvě hodiny, co je výstava otevřená, jich už přišlo víc než stovka, “ vítal nás spokojený Zdeněk Moudrý, jednatel pořadatelské základní organizace Českého svazu chovatelů Žalany. „A to máme otevřeno až do 16 hodin,“ dodal s tím, že vystaveno je 150 králíků, stejný počet holubů a 50 kusů drůbeže.

Okresní výstavy chovatelů mají v Žalanech už poválečnou tradici, v obnovené podobě se v sobotu konal 7. ročník.
„Je to především zásluha Antonína Mouky, který všechno zařizuje a jako předseda drží celou základní organizaci, která má dneska tři desítky členů,“ shodli se chovatelé, s nimiž jsme měli možnost si povídat.

Žalanští chovatelé vystavují na národních a mezinárodních výstavých a mohou se pochlubit řadou úspěchů.
K nestorům patří František Macek z Unčína, který chová králíky a holuby od první třídy, už neuvěřitelných 62 let.

„Z králíků chovám celý život vídeňské bílé. V listopadu se v Úvalech konala speciální výstava vídeňských plemen z celé republiky a já jsem se stal vítězem klubu. Získal jsem putovní pohár a měl jsem nejlepšího samce výstavy,“ svěřil se s nejčerstvějším úspěchem František Macek. U holubů choval padesát let českého staváka červeného sedlatého a potom se rozhodl pro stejné plemeno, ale modré.

Také mladá generace chovatelů sklízí úspěchy, dokonce v evropském měřítku.
Na evropské výstavě v Nitře 20. listopadu vystavoli chovatelé ze 16 států na 20 tisíc zvířat, z toho 8 500 králíků. V takové konkurenci se podařilo získat Martinu Záhrubskému z Dubí s jeho stříbřitými žlutými králíky titul mistra Evropy a 5 čestných uznání. Vystavovat na mezinárodních výstavách je finančně náročné, pro představu vystavení jednoho králíka stojí 12 euro jako jakési zápisné.

„Na evropské výstavy se jezdí zejména na nákup chovných králíků, tomu také odpovídá jejich cena, která se může pohybovat až kolem 150 euro. Na okresní výstavy, jako je ta v Žalanech, jezdí nakupovat lidé, aby oživili chov, lidé z okolních vesnic za výhodnou cenu získají králíky na křížení,“ vysvětluje Antonín Mouka. Aby mohl králík putovat na výstavu, musí mít rodokmen, být zapsaný do centrální evidence a mít vytetované číslo. Dá to dost práce a tak není divu, že je chovateli líto, když slyší to, co Zdeněk Moudrý na výstavě.

„Přišli sem ráno manželé, vybrali si králíka a když jsem jim vysvětlil, kde ho mají zaplatit, obrátila se paní na pána a ptala se: a Pepo, jak ho vlastně budeš chtít, jako svíčkovou, nebo na kmíně?,“ povzdechl si nad koncem své roční snahy chovatel.

Hned ale s chutí zavzpomínal na své začátky, kdy si s kamarádem Josefem Svatuškou ve škole pod lavicí vyměňovali krabici s holuby a pak doma, jeden v Bořislavi a druhý v Sezemicích na hodinkách sledovali, který trefí do svého holubníku rychleji. Až po letech Josef Svatuška, který už 35 let posuzuje holuby přiznal, že ty jeho nebyli rychlejší, ale že je vypustil vždy o chvilku dříve, než byl domluvený čas.