„Těžba k Cínovci historicky patří. Dávala živobytí a práci i místním lidem. V 90. letech ale skončila. Zůstaly nám po ní kromě vzpomínek i zničené objekty. Ty nebyly zrovna dobrou vizitkou. Jsem rád, že se nám je podařilo zbourat,“ řekl při slavnostním setkání u nového pomníčku starosta Dubí Petr Pípal.

Pamětní deska na kameni říká, že těžba rud probíhala od roku 1370 až do roku 1990, tedy 612 let!

„Sám jsem si vyzkoušel fáraní do zdejší šachty. Byl to nepopsatelný pocit,“ sdělil radní Dubí Jiří Zmítko. Slavnostní akce se na bývalém velkém odstavném parkovišti zúčastnily asi čtyři desítky hostů.

Demolice a sanace zničeného vytěženého území měla stát zhruba 51 milionů korun. Soutěží se ji povedlo snížit na asi 36 milionů. Devadesát procent z této sumy se pokrylo z dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Demolice trvala zhruba tři měsíce.

Dubí starý důl na Cínovci koupilo i se všemi pozemky. „Od roku 1991 je důl mimo provoz. Koupila ho soukromá společnost, která neplatila úvěr. Rozkradla se tam střecha, ukradli okapy apod. My jsme ho koupili před časem od exekutora,“ sdělil starosta Dubí Petr Pípal.

Mezi hosty se při vzpomínání na zlaté časy těžby rud často skloňovala i budoucnost. Není totiž vyloučeno, že by se na Cínovec těžba vrátí. Němci mají zájem těžit lithium.

Záleží ale na průzkumu, který má zjistit výnosnost ložiska, hlavně lithiových rud. Přesný termín zahájení těžby je s otazníkem. „Když se ukáže těžba výhodnou, tak by se měla podle informací úředníků ministerstva zahájit v průběhu dalších cca deseti letech,“ uvedl starosta Dubí. Těžba by probíhala štolami z úpatí hor, nikoliv šachtou z Cínovce, jak tomu bylo v minulosti.

„Od 90. let se ceny kovů výrazně zvýšily, což vede k zájmu prospekčních organizací o geologický průzkum potenciálu bývalých nebo nových ložisek jak klasických kovů, tak nových rud,“ sdělil Martin Holý, ředitel odboru ochrany horninového a půdního prostředí Ministerstva životního prostředí.

Cínovec (německy Zinnwald) je horská osada v Krušných horách a ležící v nadmořské výšce 835 metrů. První písemná zpráva o osadě je z roku 1378.(kos)