Živě se zajímali také o to, jak škola financuje gymnaziální biopark a především nákup tolika exotických zvířat. Protože totéž zajímá i žáky gymnázia a jejich rodiče, nechali jsme si financování gymnaziálního bioparku také vysvětlit.

Financování bioparku

„Jedinými zvířaty, která jsou skutečně majetkem školy, jsou trnorepové. Ostatní jsou majetkem soukromých osob. Škola financuje pro biopark pouze vodu, plyn a elektřinu z peněz, které jsou na to vyčleněné z prostředků kraje,“ vysvětlili nám učitelé biologie Jakub Doboš a Tomáš Sedlák. Právě oni jsou společně s Jiřím Bartůňkem, který opatřil pro gymnázium například klokany nebo nejnovější obyvatele terária, malé kajmany, majiteli většiny zdejších zvířat. V depozitu tu některé své zvířecí miláčky mají i bývalí studenti gymnázia. „Jsme rádi, že máme k dispozici prostory gymnázia a podporu vedení školy, takže se tu můžeme se studenty dělit o svého koníčka,“ usmívá se Jakub Doboš, který nám dělá průvodce a ukazuje všechny novinky. „Bez sponzorů bychom ale tohle všechno samozřejmě dělat nemohli a jsme jim za jejich pomoc vděční. Například firma Marius Pedersen se stala sponzorem klokana a vozí nám z prořezávek zeleně větve na okus, od dalšího sponzora zase máme seno,“ upřesnil.

Dvůr u budovy C se od naší poslední návštěvy hodně změnil. Pánové Bartůněk, Doboš a Sedlák s pomocí několika studentů - brigádníků tu postavili nový domov pro klokany a mary i s půdou pro uskladnění sena na zimu. Klokan Edie se rozloučil se svou dočasnou přítelkyní, albínkou Vločkou, která najde nový domov v Německu. Z Nizozemí mu přijela konečně stálá partnerka, samička klokana rudokrkého v přírodní barvě, se kterou si hned padli do oka a tak už se všichni těší na malé klokánky. Zatím je samička ještě plachá a nemá jméno, to jí ale studenti určitě nějaké hezké vymyslí. Vznikl i malý výběh s boudou pro pštrosy, kteří rostou jako z vody. Do budoucna se výběh zvětší a budou v něm společně s klokaní rodinkou.

Kolem výběhu dikobrazů je nový chodník, takže je možné procházet kolem celého dikobrazího výběhu a také kolem venkovní voliéry. Dikobrazice Eliška našla nový domov u zkušeného chovatele v Ostravě, který slíbil, že bude pravidelně informovat, jak se jí daří. Elišku nahradil mladší chovný pár dikobrazů z pražské ZOO, který si ve výběhu rychle zvykl.

Ve sklepních prostorách se ve voliérách zabydleli dva páry kosmanů bělovousích, zástupců malých jihoamerických drápkatých opiček. Jedna ze samiček bude mít každým dnem mladé. V jednání jsou i další opičky s krásně pruhovanými ocasy, lemuři katy.

Také kozí hrádek změnil podobu. Sekačka na likvidaci přerostlé zeleně ve svahu nad zdejším sportovištěm tady už skutečně není potřeba. O dokonalou likvidaci se postarala trojice koz kamerunských, jeden kozlík a dvě kozičky. Spásat trávu jim pomáhají i dvě quessantské ovečky. Jsou to letošní jarní jehňátka, černá ovečka a bílý beránek Mikuláš.

Změny nastaly i ve skleníku, kde se neskutečně rozrůstá veškerá zeleň. Kakaovník už má parádní plody a z malé rostlinky dorůstá ke stropu, banánovník už bude mít třetí úrodu, i když banány dozrají až v listopadu. Piraně už byly tak velké, že mohly v obřím akváriu zůstat jen čtyři. Daří se tu dobře i sladkovodní želvě karetce novoguinejská, velké želvě s kožovitým krunýřem. Také ptactvo se přes léto rozmnožilo natolik, že je potřeba všechny mladé prodat.

Nadchli nás i nejnovější přírůstky, dva malí kajmani brýloví. Možnost vidět živého kajmana, který v dospělosti dorůstá kolem 2,5 m, jen tak někdo nemá. Až jim bude terárium malé, budou muset samozřejmě putovat do nějaké zoologické zahrady. Obdivovali jsme i krajty tygrovité, které do bioparku daroval chovatel z Oseka.

Gymnázium Teplice se má čím chlubit a my se zase brzy přijdeme podívat, jak se zdejším zvířatům a rostlinám daří. Šanci má i veřejnost, jednou měsíčně se na gymnáziu pořádá sobotní burza chovatelů, kdy je možnost si prohlédnout i celý biopark.