Stále jednáme. Situace se mění každého půl dne.
Konkrétní budeme 15. února. Kolem těchto vět se točily odpovědi členů vedení Krajské zdravotní, a. s. (KZ), které včera pozvalo novináře na Krajský úřad Ústeckého kraje v Ústí nad Labem, k aktuální situaci v souvislosti s hromadnými výpověďmi lékařů po výzvě „Děkujeme, odcházíme“.
Odpovědi týkající se hlavně útlumového programu na jednotlivých odděleních nemocnic pod KZ v případě nenastoupení lékařů 1. března do zaměstnání budou jasné až v úterý.
„Dojde–li k odchodu, KZ nebude schopna zajistit zdravotní péči pro obyvatele jako doposud,“ řekl bez obalu předseda představenstva KZ Petr Benda. „KZ v žádném případě nechce, aby se omezovala zdravotní péče, ale budou–li někde lékaři chybět, bude třeba i zavírat oddělení a péči omezovat,“ dodal.
Aktuálně výpovědi stále běží u 108 lékařů ve čtyřech z pěti nemocnic pod KZ. Tou výjimkou je Děčín. Nejvíce lékařů, 52, chce opustit ústeckou Masarykovu nemocnici, 37 odchází z Mostu, 18 z Teplic a jeden z Chomutova. Nejčerstvější informace se novináři dozvěděli z Mostu, kde ve středu s lékaři jednal náměstek ředitele KZ Jindřich Zetek.
„Na ARO byly staženy dvě výpovědi, ale situace je stále vážná na chirurgii a složitá také na neurologii. Lékaři – signatáři výzvy – trvají na požadavcích a deklarují soudržnost s ostatními kolegy v České republice, jsou rozhodnuti vydržet do konce. Snažíme se jim vysvětlit, co se stane, když do práce 1. března nepřijdou. Jednat budeme i v příštím týdnu. Doufám, že nakonec zvolí jinou formu protestu,“ věří Jindřich Zetek.
Případné omezení péče by postihlo také zdravotní sestry a další personál. „V Mostě by šlo o 202 lidí, kteří by byli nuceni odejít z důvodu organizační změny,“ uvedl náměstek.
Podle Petra Bendy by tyto změny znamenaly i s ostatními nemocnicemi velkou finanční zátěž, protože by se odcházejícímu personálu muselo vyplatit odchodné.
Jak uvedl člen představenstva KZ Pavel Kouda, pod něhož patří zdravotnická záchranná služba (ZZS), je na pořadu dne ohrožení také její činnosti, která je podle jeho mínění zatím vykonávána velmi dobře.
„Ředitel ZZS je nakloněn spolupráci a budeme o ní jednat pro případ, že dojde k odchodu lékařů z nemocnic. Budu se ale bránit, aby ZZS nadstandardně vykonávala činnosti, které by mohly její chod ohrozit,“ sdělil svůj jasný postoj Pavel Kouda.
Lékaři ve výzvě Děkujeme, odcházíme požadují, aby jim základní plat stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu. Nyní mají s ohledem na velké množství přesčasů a služeb, tedy za zhruba 1,5 úvazku, kolem 50 000 korun, chtějí za práci bez služeb a přesčasů 70 tisíc korun měsíčně. Po nesplnění těchto požadavků začali podávat výpovědi. V ČR je asi 45 000 lékařů, z toho zhruba 16 000 jich pracuje v nemocnicích.