Astronomům se pak podle Zdeňka Taranta z hvězdárny na mosteckém Hněvíně podařilo udělat několik hezkých snímků neobvyklého nebeského jevu.

I přes očekávané nepříznivé podmínky se vydalo na hvězdárny v Mostě a Teplicích pozorovat zatmění 45 lidí, 30 v Mostě a 15 v Teplicích. "Špatné počasí jsme předpokládali, takže jsme ani nedávali vědět do škol. Při pozorováních v létě se ale u nás dveře netrhnou," komentoval návštěvnost Radim Neuwitrh z teplické hvězdárny.

"A ti, co se pozorováními zabývají dlouhodobě, věděli, že bude viditelnost špatná, a rovnou zůstali doma," dodal.

Přesto se ale srpek Slunce zakrytého Měsícem mezi mraky několikrát ukázal. To se pak na zahradu teplické hvězdárny seběhli místní astronomové, amatérští pozorovatelé i jejich potomci a snažili se zachytit částečné zatmění alespoň fotoaparátem.

"Příštího se dočkáme až v roce 2015. Úplného zatmění Slunce se už nikdo z nás nedožije, bude v roce 2135," vysvětlil teplický astronom. Letos si budou moci pozorovatelé noční oblohy užít ještě úplné zatmění Měsíce 15. června.

Teplická hvězdárna a planetárium se zaměřuje především na výukové programy pro školy. Výuce a výzkumu se tam věnují čtyři odborní zaměstnanci, pod Severočeskou hvězdárnu spadá i hvězdárna na mosteckém vrchu Hněvíně.

V první ze dvou kopulí jsou dalekohledy na pozorování Slunce, ve druhé dalekohledy řízené počítačem k pozorování hvězd, planet a vzdálenějšího vesmíru.

V objevování nových vesmírných těles brání odborníkům z teplické hvězdárny světelný smog, tedy příliš světla v noci nad městem. "Teoreticky bychom do budoucna mohli něco objevit, optika tady na to je," řekl Neuwirth. Z Teplic by pak mohli pozorovat blízkozemní tělesa, takzvané planetky, a soustředit se na vypočítávání jejich drah a případné hrozby srážky se Zemí.

Vanda Králová, ČTK