Vyjetý olej stékající do bystřiny. Voda ho odplavuje korytem Homolského potoka až do Labe. Přesně tento obrázek se včera ráno naskytl dělníkům ve Velkém Březně.

„Do potoka vyteklo zhruba 200 litrů oleje. Sud se našel pohozený až u zámku,“ popisoval situaci Jaroslav Panocha, velitel dobrovolných hasičů z Velkého Března. Ti skvrny likvidovali za pomoci norných stěn. „Prozatím jsme stihli vytěžit část olejem kontaminované zeminy. Také jsme položili norné stěny a sorbční hady.“

Břichem vzhůru

Zuzana Najmanová z ústecké policie doplnila, že ještě nevědí, kdo za rozlitý olej může, ale že vše dopadlo lépe, než to mohlo dopadnout. „Situace už je pod kontrolou,“ vysvětlila. „Naštěstí jsem žádný úhyn ryb nezaznamenali. Prozatím zjišťujeme, jaký je to druh oleje,“ dodala Najmanová.

Ekologičtí aktivisté ale varují, že problém je vážnější, než vypadá. „To, že žádný úhyn nezenamenali, neznamená, že se to nestalo,“ upozornil například Marian Páleník ze společnosti Přátelé přírody.

„Ty ryby už touhle dobou plavou břichem vzhůru někde u Drážďan. Olej poškodil místní ekosystém a připravil pomalou smrt pro každého živočicha, který s ním přičel do styku,“ dodal Páleník.

„Takového člověka by to chtělo dát na pranýř, aby si dal příště pozor.“ Od místa znečištění až k vyústění do Labe, tedy na zhruba kilometrovém úseku, jsme napočítali celkem tři norné stěny. U vyústění pak dvě, položené do „véčka.“ Celkem pět stěn, nebo sorbčních hadů. Další později ještě hasiči položili nad místem znečištění.

V místech, kde se potok vlévá do Labe, těsně za nornou stěnou nasypali do vody hasiči látku, jenž olej, který stěny zachytily, nasákne do sebe. Bílý posyp plave po hladině a lze jej celkem snadno z vody vybrat.

Bohužel, přes všechnu snahu se podle Lukáše Marvana, mluvčího ústeckých hasičů, část oleje do Labe dostala. „S povodím Labe jsem se dohodli, že postavíme norné stěny ve Hřensku, kde je nejpříhodnější místo k zachycení.“

Ve Hřensku na Suché Kamenici proto hasiči rozložili nornou stěnu, dlouhou 50 metrů. Zůstanou tu dva dny. „Informovali jsme i německou stranu,“ dodal Marvan.
Natírali plot

Olej do potoka vytékal ze soukromého pozemku, na němž mimo seschlé trávy stál ještě vrak osobního vozu. Jak později popisoval Pavel Pravda, co bydlí v domě naproti místu, odkud olej vytekl, s majiteli pozemku prý žádné problémy nezažil.

„Oni jsou opravdu v pohodě, ne jako Romové v Ústí. Asi chtěli olejem natřít plot a někdo jim prorazil sud,“ řekl. „Jako rybáře mě to mrzí dvojnásob.“

Tajemník místního obecního úřadu Karel Jungbauer to komentoval s tím, že teď musí ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí (ČIŽP) i policií najít viníka. „Také je potřeba zabezpečit odtěžení kontaminované zeminy na pozemku, odkud olej vytekl. “

Jana Moravcová, ředitelka ústeckého inspektorátu ČIŽP sdělila, že je příliš brzy na vyvozování závěrů. „O nějakém postihu viníka můžeme hovořit ve chvíli, kdy bude vyšetřování celé záležitosti ukončeno, teď je opravdu ještě příliš brzy.“