Do nového „kočičího domu“ v Krupce přestěhoval své svěřence spolek Fousek. Nezisková organizace pomáhá opuštěným kočkám na Teplicku už sedm let a v poslední době řešila akutní nedostatek místa.

STĚHOVÁNÍ Z ÚPOŘIN

„Staráme se o osmdesát zvířat. Dvacet z nich potřebuje větší péči a máme je v domácích depozitech,“ připomněla předsedkyně spolku Irena Málková s tím, že Fousek míval jeden čas až 160 koček.

V domě se zahradou, do kterého se spolek přestěhoval z prostor pronajatých od Českých drah v Úpořinách, se kočičí nájemníci rychle zabydleli. „Majitelka domu Hana Ostroveršenková nám 70 % objektu darovala. Byla už vážně nemocná, když se obrátila na Fousek, aby se postaral o její kočičku, až tu nebude. Zbytek domu jsme po její smrti odkoupili,“ vysvětlila Irena Málková.

Na dobrovolníky, kteří se o kočky starají ve svém volném čase, v domě čekala a ještě čeká spousta práce. Víkendy trávili škrábáním a malováním zdí, dům má nové podlahy, sítě v oknech i důležité zázemí pro dobrovolníky s pračkou a myčkou, které jim hodně usnadňují práci.

V budoucnu bude možné využít půdu a zahradu, která byla úplně zarostlá. Až se ji podaří vyčistit, budou tu moci být kočky v létě ve voliérách. Teď mají k dispozici sedm místností, nechybí ani karanténa.

Spolek nechává kočky kastrovat, aby předešel jejich dalšímu množení. „Ale třeba tady Anežka se sem dostala už pozdě, bude mít koťata každým dnem. S jarem bude těchto případů přibývat,“ povzdechla si předsedkyně spolku.

Každá z koček má za sebou silný příběh. Třeba kočička Pavla, kterou Alena Kažimírová z Fousku našla politou barvou tak, že nemohla ani chodit. Nakonec se jí ujali na veterině v Mostě. Museli ji oholit, dostala kapačku, léky a podařilo se ji zachránit. Dnes spí se svou nálezkyní v posteli.

SBÍRKA V OLYMPII

Fousek má 16 členů, všechno jsou to dobrovolníci, kteří se ochranářské činnosti věnují ve svém volném čase. Členky spolku se v Krupce pravidelně střídají v péči o kočky, krmí je, podávají jim léky, uklízejí. Důležité je, aby byly kočky zvyklé na lidský kontakt a bylo možné je umístit do adoptivní rodiny.

U některých kočiček už je však možná jen virtuální adopce. To je třeba případ Marcela, který má rakovinu čumáku. Nemá podle veterináře bolesti, normálně jí a je to velký mazel, takže u Fousků dožije.

Nakrmit tolik hladových krků, zajistit veterinární péči a kastraci pro desítky koček není vůbec snadné. Náklady na provoz činí podle Ireny Málkové kolem 600 tisíc korun ročně, spolek přitom funguje pouze z darů od sponzorů. „Od žádného města ani obce nemáme dotaci. Výjimkou je obecní úřad v Hostomicích, který nám pomohl nejen finančně, ale i třeba přistavením kontejneru,“ řekla.

Pokud chcete opuštěným kočkám pomoci, zapojte se do Velikonoční sbírky pro Fouska. Sběrným místem je infostánek v obchodním centru Olympia v Teplicích. Pomlázku v podobě granulí, mlíček pro koťátka a dospělé kočky, kapsiček, steliva nebo hraček sem můžete nosit až do 3. dubna.

„Nejsme typický útulek, nemáme zaměstnance, vše děláme dobrovolně. Naše pomoc kočičkám je závislá jen na podpoře vás, milovníků zvířat. Jsme za každou pomoc vděční,“ dodala Irena Málková.