„Dva muži a jedna žena stihli od listopadu vyloupit nejméně devět bytů, ze kterých si odnesli věci v hodnotě téměř 800 tisíc korun. Na případu spolupracovali policisté z obvodních oddělení, tepličtí kriminalisté i jejich kolegové z ústecké kriminálky,“ uvedl Daniel Vítek z teplické policie.
Zloději kradli elektroniku, šperky, kosmetiku i potraviny.

„Krátce po posledním vloupání, kterého se dopustili „bytaři“ v Chlumci, byli zadrženi i s lupem z vykradeného bytu. Všichni tři zadržení byli obviněni z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci. Vzhledem k vysoké škodě jim hrozí trest odnětí svobody v rozmezí dvou až osmi let,“ dodal Vítek.

Každodenní chlebíček

V roce 2010 došlo v okrese Teplice celkem k 171 vloupáním do bytů, z toho 58 případů bylo objasněno.
Každou druhou minutu někde v Česku zloděj roztříští sklo nebo vykopne dveře. Vloupání do bytů i rodinných domů jsou čím dál častější. Škody tak jdou

do milionů korun.
V loňském roce bylo v naší republice vykradeno téměř 13 tisíc bytů a domů. Většina z nich byla vykradena proto, že neměla dostatečně zabezpečená okna a dveře.

Nepodceňujte prevenci

Pokud jste se rozhodli zabezpečit své obydlí mechanicky, potřebujete bezpečnostní zámek, přídavný zámek s řetízkem a zesílené dveře s kovovou vložkou. Při instalaci je nutné zabezpečit panty proti vysazení dveří a zpevnit zárubně, nejlépe betonem, okna je možné zabezpečit bezpečnostní fólií, ale ta vniknutí zloděje do bytu zabránit nedokáže.

K dokonalému zabezpečení bytu nebo domu, patří elektronické zabezpečovací zařízení. Takovéto zabezpečení bytu, dejme tomu 2 + 1, se se vším všudy, okna dveře, pohybuje od 15 tisíc korun výše, včetně všech prací, montáží a daní. Rodinný domek 5 + 1 stojí od 30 tisíc korun výš.
Pokud má doma uživatel domácí zvíře, které se mu volně pohybuje po objektu, použije čidla, která jsou imunní vůči pohybu domácích zvířat, tato jsou nastavitelná na 18, 36, nebo 45 kilo. Ústředna je vybavena výstupem, který je schopen poslat poplachový signál na pult centralizované ochrany, nebo na policii, může to být soukromá bezpečnostní agentura, nebo policie.

„Některé zabezpečení doma mám. Jde hlavně o vstupní dveře do bytu. Lepší zámek, ochranu pantů. A hlavně na noc zamykám. Což si myslím je základ,“ říká dvaapadesátiletý Milan z Teplic.
To Jaromír Kulhavý dává přednost, jak říká, živému hlídači. „Mám doma v bytě vlčáka a ten si už své teritorium ohlídá,“ směje se. (pem)