I když v této lokalitě je rovněž někde ukrytá keška, tentokráte byla středem jejich hlavního zájmu rozhledna na severní věži ledvických dvojčat a následně ještě pro 37 z nich vyjížďka speciálními Tatrabusy do nitra Dolů Bílina. Exkurze „kačerů“ v infocentru s výstupem na rozhlednu a návštěva Severočeských dolů byla součástí jejich setkání, jemuž říkají Event cache.

Nejvýše oficiálně veřejnosti přístupná rozhledna na průmyslové stavbě s přístupným ochozem ve výšce 140 metrů (i s prosklenou vyhlídkou má stavba ještě o 4 metry více) se nachází na jedné ze dvou podpůrných věží kotelny Nového zdroje Elektrárny Ledvice. A je tomu právě měsíc, co ji Skupina ČEZ zpřístupnila široké veřejnosti.

Přestože jsou zde vzhledem k nepřetržitému elektrárenskému provozu daná poněkud jiná pravidla, než je běžné u klasických rozhleden, je o výstup na severní věž a úchvatný pohled na severočeskou krajinu veliký zájem. Svědčí o tom dosavadní návštěvnost, která čítá za první měsíc zpřístupnění rozhledny 918 osob. Pětasedmdesát z nich přitom právě patřilo do komunity vyznavačů geocachingu.

„Jsme komunita, v níž každý vystupuje sám za sebe a na vlastní zodpovědnost. Nicméně to neznamená, že bychom se nemohli scházet na rozmanitých kolektivních akcích. Rádi chodíme do přírody, protože v ní je poschováváno nejvíce keší. Také pořádáme různé akce, během nichž zbavujeme lesy odpadků, sázíme stromky či pomáháme čistit vodní toky. Pořádají se i eventy s označením mega a giga pro v řádu stovky či tisíce účastníků z celého světa. Náš ledvický event je ten malý, klasický. Sejdeme se, popovídáme si, vyměníme zkušenosti i naše osobní známky. Zároveň navštívíme nějakou místní zajímavost a samozřejmě, pokud jsou někde v okolí schované keše, tak jako správní geokačeři se je vydáme hledat,“ říká Milan Čvančara, který za CZ Geocaching organizuje setkání na severu Čech.

Geokačeři se scházeli u Elektrárny Ledvice ve skupinách tak, aby si během prohlídky infocentra a výstupu na severní věž kotelny Nového zdroje navzájem nepřekáželi. Jedna skupina proto v daných časových intervalech následovala za druhou. Prakticky non-stop byl pro ně promítán i 3D film přibližující historii, současnost a budoucnost klasické energetiky, a to od Velkého třesku až po závěrečné rozsvícení žárovky v bytové zástavbě velkoměsta.

Na rozhlednu se dostali všichni, včetně jedenácti vlčat ze skautského oddílu Ústecká Dvojka. „Sám hraji geocashing a protože se jedeme podívat s vlčaty do chomutovského zooparku, napadlo mne spojit cestu tam s výstupem na rozhlednu v ledvické elektrárně. Všem se nám tu moc líbilo a výhled z rozhledny po okolí? To se nedá vyjádřit jedním slovem, ale zkusím to – paráda,“ uzavřel Martin Žitný vedoucí vlčat z Ústecké Dvojky.

Ota Schnepp