Jak už jsme v této souvislosti v Deníku informovali, pět mužů a jedna žena chodili po sídlišti Maršov v Krupce. Nikdo z nich neměl doklady. „Cizince si převzali policisté z cizinecké policie, kteří zjistili, že se jedná o státní příslušníky Afghánistánu, kteří nemají oprávnění k pobytu na území České republiky. Na místo je mělo přivézt blíže nespecifikované vozidlo, řekla ČTK Poláčková.

Skupina lidí se domnívala, že jsou už ve Spolkové republice Německo, kam směřovali. Jenže měli smůlu. Místo vytouženého Německa se pohybovali na našem území.

Policisté zjistili, že všichni zadržení požádali o azyl v Maďarsku, kam je policie na základě tzv. Dublinského řízení předá. „Do vyřízení potřebných náležitostí byli všichni umístěni v záchytných zařízeních pro cizince," dodala mluvčí.

CÍNOVEC A MOLDAVA? RELATIVNÍ KLID

Uprchlíci jsou i na německé straně Cínovce. V zařízení patřící německé straně je 110 uprchlíků. Budova je oplocena. Přes silnici má svoji služebnu německá policie.

Nakupovat azylanti původem ze Sýrie, Iránu, Iráku i Afghánistánu chodí převážně do německých supermarketů v Altenbergu.

Ubytované utečence mají na druhé straně hranice i na Moldavě.

Na Cínovci i na Moldavě už azylanti několikrát překročili „čáru". Vzhledem k tomu, že mají zakázáno chodit k nám přes hranice, tak zasahovala cizinecká policie. Vše vyřešila domluva. Většinou se tak dělo po příchodu do ubytoven, kdy utečenci ještě zjišťovali kam, až „smí zajít". Teď je na Cínovci i na Moldavě klid.

„Situace na Cínovci je v normálu. Žádné nájezdy azylantů se nedějí," řekl starosta Dubí Petr Pípal.