Nabízejí poučení i pobavení

Zcela nový program oživených prohlídek je výsledkem spolupráce zámku s Divadlem V Pytli a Severočeským divadlem opery a baletu Ústí nad Labem.

„Povedlo se nám dosáhnout vzájemné komunikace v mezích tragikomické inscenace, ve které se promítají různé významové roviny. Letní milostná ladění s Giacomo Casanovou staříkem s duší mladého kavalíra, který utíká ze severních Čech ke svému mládí a pozoruhodné minulosti, to je nosná myšlenka našich srpnových oživených prohlídek", prozrazuje kastelán zámku Marian Hochel.

„Prohlídky jsou dramaturgicky přizpůsobeny na míru zámeckých interiérů, respektují historické reálie a návštěvníkům nabízí poučení, pobavení i nevšední umělecký zážitek. Toto představení je důkazem, jak brilantně se dá propojit taneční umění s činoherním v kontextu autentické atmosféry a poetiky prostoru," dodává.

Svůdníkovi se dostal pod kůži„Vás všechny zajímají mé paměti? Tak to tam o vás musím také napsat,“ nestačil se divit slavný světoběžník Casanova.

V roli charismatického Casanovy se již po několikáté v letošní sezóně představí Petr Stolař, který se slavnému svůdníkovi velmi přesvědčivě dostal pod kůži. Stolařovo Divadlo V Pytli se zhostí postav, které Casanovův život zasáhly natolik, že sám jejich charakteristiky zaznamenal ve svých písemnostech.

Giacomovi během srpnových oživených prohlídek na duchcovském zámku propůjčí tvář ve svěží poetické podobě i Vladimír Gončarov, mistr českého baletu, sólista Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem, držitel ceny Thálie a mnoha dalších ocenění. Klasický i výrazový tanec mu poskytují mnoho rolí, ve kterých uplatňuje své přednosti techniku, expresi, souhru s partnerkou, cit pro hudbu a široký pohyb s využitím prostoru. Na baletu jej přitahuje především krása, ladnost pohybu a souznění všech složek v dokonalé harmonii.

Casanovu cítí Gončarov na každém kroku

Není to poprvé, co Gončarov ztvární roli Casanovy setkal se s ní již v minulosti na pódiu Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem. K této postavě říká: „Casanova je pro mne fascinující osobnost, ztělesnění lásky, vitality a životní energie. Náplní role, kterou představím během oživených prohlídek na zámku v Duchcově, bude především milovník rozdávající lásku své vyvolené". A jak vnímá baletní mistr expozice zámku v Duchcově, v nichž předvede taneční exhibici připravenou dle vlastní choreografie? „Interiéry duchcovského zámku jsou pro mne v mnoha ohledech velmi inspirativní. Jejich genius loci způsobuje, že Casanovu zde cítím na každém kroku".

S Vladimírem Gončarovem si v expozicích zámku zatančí i sólistka Severočeského divadla opery a baletu Ústí nad Labem Natalia Vassina, absolventka věhlasné ruské baletní školy v Petrohradu, která má za sebou řadu prestižních malých i velkých, včetně hlavních rolí.

V minulosti se již představila v roli hraběnky Valdštejnové na scéně Severočeského divadla. Oba tanečníky doprovodí svým zpěvem sopranistka Inna Davidenko, jež hostuje na mnoha světových operních scénách a ve své koncertní činnosti se reprezentuje bohatým ruským a světovým klasickým repertoárem.

Pojítkem všech obrazů, inscenovaných v rámci retrospektivních návratů do Giacomovy minulosti je láska duchovní i fyzická, v níž se filozoficky zrcadlí elan vital, láska k životu, k ženám, ke kráse a k intelektu. Vášeň, temperament, duchaplnost a sebevědomí se promítají v plynutí času, ve kterém neustává křivka Giacomova bouřlivého života, zvedá se a klesá, rozehrává svůj boj o šťastnou a spokojenou existenci: „Nemohl jsem jinak, než se v hloubi duše ujistit, že jsem skutečně šťastný. V rozkvětu nejlepších let, s dokonalým zdravím, bez jakékoli povinnosti a potřeby předvídat, nadaný spoustou peněz, nezávislý, se štěstím v kartách a příznivě přijímaný dámami, které mě zajímaly, nebyl jsem na omylu, když jsem se nazýval Miláčkem Štěstěny", vzkázal Giacomo svým čtenářům.

Jeho biografie překypují peprnými příběhy, kterými udával tón celé době, v níž žil a zároveň jimi nepřestával udivovat všechny, které se mu povedlo získat: „Její stydlivost překážela Casanovovým touhám, ale krok za krokem se poddávala. Nejprve ukradl polibek, poté něžné doteky a nakonec si pečlivě vybíranými dárky vydobyl větší povolnost. Daroval jí vyšívané podvazky se zlatými sponami, které sám upevnil na růžová stehna dívenky, nadšené z tak honosného daru. ‚Čím čistší a nevinnější se mi zdála, tím nemožnější bylo zmocnit se jí,'" napsal.

Srpnové oživené prohlídky zámecké expozice duchcovského zámku s herci a umělci z Divadla V Pytli a Severočeského divadla opery a baletu Ústí se budou konat v neděli 5. 8. a 19. 8. vždy ve 14:00, 15:30 a 17:00 hodin. Vstupné 200 Kč (plné) a 150 Kč (snížené). Rezervaci vstupenek: tel. 417 835 301, 417 835 321 denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 h. Vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději 2 hodiny před začátkem prohlídek.(mh)