Den otevřených dveří pořádá Gymnázium Teplice každý rok v Mikulášském období. Žáci, kteří uvažují o studiu, jejich rodiče i známí si mohli od 9 do 12 hodin podívat do všech budov gymnázia, prohlédnout si vystavené exponáty, vybavení učeben a laboratoří.

Pro veřejnost byl otevřen také školní skleník, který je chloubou gymnázia. Za dobu své roční existence se změnil k nepoznání.
V tropické a subtropické sekci školního skleníku se daří všem rostlinám, které se utěšeně rozrůstají.

Dominantu tvoří banánovník, který už má za sebou první sklizeň. Obzvlášť se tu zabydlely orchideje, kterých kvete vždy několik najednou. Orchideje rostou na odumřelém kmeni stromu a vodu získávají ze vzduchu. Rostliny vypěstoval profesor Tomáš Sedlák, který sem postupně přestěhoval celou svoji sbírku. Maxi sklizeň byla indických okurek, kterých se urodilo na 70 kg, roste tu fíkovník i čajot, rozrůstá se kakaovník, chlebovník, mango, citroník, ananas, makadamový ořech, karambola, kurkuma i zázvor.

V teráriu má gymnázium myš, co se vozí na hadovi

Postupně přibývají akvária a terária i jejich noví obyvatelé, zástupci akvarijních ryb, obojživelníků a plazů. Návštěvníci obdivují dravé vodní želvy, varana Karla, korálovku Markétu, miláčky se stalo i sedm suchozemských želv v čele s Voldemortem.

Z pražské ZOO získalo gymnázium pět vzácných trnorepů, kteří patří mezi ohrožené druhy a jsou zapsáni na seznamu CITES. Stalo se tak jednou z evidovaných stanic, kde se tito polopouštní tvorové chovají.

Od května, kdy byla dokončená voliéra pro drobné pěvce, tu postupně zahnízdila řada opeřenců. První byly chůvičky japonské, které si už po čtrnácti dnech postavily hnízdo. K nim postupně přibyly zebřičky pestré, rýžovníci šedí, křepelky čínské a křepelové virginští.

Tomáš Sedlák má i další plány. Během tří let by chtěl ochutnat první víno vypěstované na zahradě teplického gymnázia. V této souvislosti chce zprovoznit i malý sklípek na příjemné posezení. (ot)