K předání šeků došlo nedávno v Informačním centru klasické energetiky ledvické elektrárny. Všichni dobrosrdeční motorkáři jsou totiž zaměstnanci ČEZu. „Jedná se o výtěžek z prodeje nástěnného kalendáře „Jednou stopou pro Kryštofa“ na rok 2019. Focení proběhlo loni v červnu, kalendáře se vytisklo 550 kusů a nezbyl nám ani jediný,“ pochlubila se motorkářka Kamila Češpivová, která pracuje právě v elektrárně Ledvice. „Ve finále se nám podařilo shromáždit více peněz, než jsme čekali. Dohodli jsme se proto s jeho rodiči, že částkou nad plán podpoříme ještě někoho dalšího, a volba padla na Kačenku,“ dodala Kamila.

VELKÉ POKROKY

Od útlého věku to Kryštof nemá jednoduché. Postihla jej levostranná obrna a hydrocefallus, které způsobily, že i ve svém věku 10 let nemůže dělat věci, které jsou pro jeho vrstevníky samozřejmostí. I přes značné pokroky v léčbě nemůže běžně chodit ani mluvit a bez pomoci rodičů nebo odborného asistenta se neobejde.

„Každý rok jezdíme s Kryštofem do lázní Klimkovice u Ostravy, aby se jeho zdravotní stav co nejvíce zlepšil. Po každém léčebném pobytu vidíme velké pokroky, a tak se snažíme pobyt pravidelně opakovat. Část výloh nám zaplatí zdravotní pojišťovna, ale další peníze musíme doplatit,“ vysvětlila Kryštofova maminka Lucie Matouš Rosická.

Speciální lázeňské procedury, které Kryštofovi nejvíce pomáhají, totiž pojišťovna neproplácí. „Na každý pobyt v lázních, který trvá čtyři měsíce, tak musíme doplatit přibližně 60 tisíc korun,“ sdělila už dříve. Za každou podporu je rodina ráda. „Stalo se něco neuvěřitelného. V co jsme od loňského focení tajně doufali, se splnilo. Nemáme slov, naše veliké díky se jimi nedá dost dobře vyjádřit,“ řekla maminka z Krupky.

Pobytu v Klimkovicích si díky energetikům užije i osmiletá Kačenka z Litvínova. „Prodělala dětskou mozkovou obrnu a rovněž potřebuje lázeňskou terapii, aby se zase dostala o kus dál. Když se sami od sebe ozvali motorkáři z ČEZ, že nám chtějí pomoci, velice mě to potěšilo a dojalo. Děkujeme i rodičům Kryštůfka za to, že byli ochotni se s námi podělit,“ uvedla maminka Jana.

Kryštofovi rodiče rádi vyhověli. „Když se nás ptali, zda jsme částku získanou navíc ochotni přenechat postižené holčičce z Litvínova, tak jsme pochopitelně souhlasili. Kdo jiný než my nejlépe ví, jaké to je, když někdo potřebuje pomoc druhého,“ vzkázali.

Kalendář chtějí motorkáři udělat i pro příští rok. „Pro koho pojedeme, ještě nevíme. Tipy na rodiny s handicapovanými dětmi ale už máme. Ovšem víme, kde budeme fotit. Po uhelné elektrárně a dolech zavítáme na vodní elektrárny Skupiny ČEZ, jako jsou Les Království, Dlouhé Stráně, Dalešice, Střekov a Želina,“ doplnila Češpivová.