TeplickoV Teplicích hoří dům v ulici na Hrázi. Na místo se v noci sjíždějí hasiči ze širokého okolí. Včetně těch dobrovolných. Po několika hodinách je vše zlikvidováno. Za rychlou pomoc může také dostupnost hasičů, což ale do budoucna nemusí být pravda. Hasiče čekají škrty.

Bát se o práci, to klid nedává

K profesionálnímu přístupu potřebují hasiči klid. Ten ale v poslední době příliš nemají. V příštích dvou letech mají přijít o 1,5 miliardy. Vláda na nich chce šetřit. V krajním případě by mohlo dojít k rušení některých stanic. Na seznamu je například i ta v Duchcově. Nebo se bude globálně propouštět.

Hasiči v Ústeckém kraji patří počtem událostí, u kterých ročně zasahují, mezi prvních pět krajů.

Osek podpoří duchcovské hasiče

Hasičský záchranný sbor Ústeckého kraje se obrátil na vedení města Osek se žádostí o poskytnutí finančního daru, který využijí na částečné krytí provozních výdajů požární stanice Duchcov. Rada města projednala tuto žádost a schválila pro rok 2012 finanční dar ve výši 20 tisíc korun. Stejnou částku obdrželi duchcovští hasiči k tomuto účelu i v loňském roce.

„Vzhledem k tomu, že Osek spadá do oblasti zásahů duchcovské jednotky, chceme tímto rozhodnutím rady podpořit jejich činnost," doplňuje informaci osecká starostka Lenka Říhová. Pokud by došlo ke zrušení duchcovské stanice, velmi významně by se prodloužila dojezdová doba k požárům a ve hře by tak mohly být životy a zdraví obyvatel města. Proto je podpora duchcovské hasičské stanice na místě. Na provoz duchcovské stanice vynakládá Hasičský záchranný sbor mimo nákladů na platy tamních hasičů ročně celkem více než 550 tisíc korun.

I město Duchcov je proti

Úvahy o omezení činnosti či dokonce zrušení profesionálních hasičů v Duchcově se moc nelíbí městu. Hasičská stanice je v budově města. Radnice „profíkům" už dříve snížila nájem.

„Ve financování nemůžeme suplovat roli státu. Na důkaz naší podpory dáme profesionálním hasičům defibrilátor. Ten budou moci využívat při pomoci lidem," řekla starostka Duchcova Jitka Bártová.(red)

Na dané téma: s Adolfem Langerem z HZS Teplice

Naši lidé mají obavy, jak to s nimi bude dál

Rušení stanic sice není jisté, nicméně vládní koncepce počítá s tím, že mají hasiči příští rok ušetřit na provozu a mzdách 900 milionů korun, v roce 2014 dalších 600 milionů. Škrty se zřejmě budou týkat i hasičů na Teplicku. Nikdo ale zatím neví, jak to bude, kdy to bude a co všechno se stane.

To samozřejmě vnáší do řad hasičů nejistotu: „Ta nervozita v našem týmu je opravdu velká, to nemá cenu zastírat," říká ředitel teplických hasičů Adolf Langer. „Nikdo neřekl, do jaké míry nás to zasáhne, jak veliké budou omezení, jak se to bude řešit. Ale naši lidé se tu na nás coby vedení už obracejí s dotazy, zda už něco nevíme. Mají pochopitelně strach, co bude dál. Sami ale nevíme."

Rušení stanic, třeba té v Duchcově, patří až k tomu nejvíce krizovému řešení…

„Ano, spíše by se ponížily některé aktivity, které provádíme v rámci naší činnosti. Tím by se ponížily samozřejmě i stavy na stanicích. Ať už to je oddělení prevence nebo třeba stavařské oddělení nebo i ochrana obyvatel," uvažuje ředitel s tím, že ale vše je v oblasti úvah. Vládní řešení ještě nepadlo. Ani on by nebyl samozřejmě nadšen z toho, kdyby se musela stanice v Duchcově kvůli ekonomickým důvodům zrušit.(pem)