30 let jsou dobrovolní hasiči v Bílině na Teplicku bez vlastního vhodného zázemí. Nyní získají zcela nové, které poslouží nejen pro garážování aut a uskladnění potřebné techniky, ale bude sloužit i jako klubovna a další prostory pro setkávání členů sboru.

O výstavbě zbrojnice rozhodlo už v minulých letech vedení města. „Musíme mít ze zákona jednotku hasičů. Podařilo se nám po letech nečinnosti sbor zaktivnit. Teď pro ně chystáme nové prostory, kde budou moci fungovat,“ řekla ve videu, které informuje o nové hasičské zbrojnici, starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Předtím měla jednotka své zázemí například v prostoru kasáren, která ale už nestojí. „Tam to už ani nesplňovalo současné požadavky v souladu se zákonem. Takže jsme se s likvidací areálu po armádě rozhodli pro výstavbu nového objektu,“ komentovala starostka. Sbor sídlil přechodně třeba také na radnici nebo v sídle stanice profesionálních hasičů Bílina.

Provizorní řešení

Nyní jsou hasiči provizorně „uskladnění“ v areálu Dolů Bílina. „Jsou to pouze garáže, nemáme se tam ani kde pořádně sejít. Je to na určitou dobu, potřebujeme něco svého. S jistotou budoucnosti,“ podotkl velitel bílinských dobrovolných hasičů Miroslav Doležal.

V nové patrové zbrojnici na okraji sídliště Za Chlumem to bude jiné. Kromě garáží, kde bude uskladněná technika, jednotka dostane prostory pro školení, kanceláře a další potřebné zázemí. Výhodou bude sousední školní hřiště, které budou moci hasiči využívat třeba pro tréninky, hasičskou činnost nebo soutěže. Zbrojnice vyrůstá v části města, kde je dobrá dojezdová vzdálenost ze všech lokalit, ze kterých dobrovolní hasiči jsou.

Jan Šatava v roli strojvedoucího vlaku.
I cesta může být cíl, má jasno Jan Šatava. Pro vlaky zahořel už jako dítě

Bílinská jednotka je složená ze 17 nadšenců, kteří jí věnují svůj volný čas a energii. Vloni si do výjezdního deníku zapsali přes 20 událostí. Za jednoznačně nejnáročnější na svém facebookovém profilu označují zásahy při letním požáru v Národním parku České Švýcarsko. Tam strávili Bílinští celkem 361 hodin, přičemž v požářišti najezdili více než 1800 kilometrů. Do party dobrovolných hasičů patří i děti, kterých v Bílině mají na tři desítky. Schází se každý týden a trénují požární dovednosti, jako je požární ochrana, základy lanové techniky, zapojování hadic či zdravověda.

Kladně vnímá postup města v Bílině Viera Nejedlá, která je ve vedení Okresního sdružení hasičů Teplice. „Hasiči v okrese většinou mají svá dobrá zázemí. Bílina je jedno z posledních, kde toto chybí. Je dobře, že dostanou od města nové a hlavně vlastní prostory. Je samozřejmě dobře, že jednotka funguje nejen na úrovni dospělých, ale má i slušnou dětskou základnu. Na požární sport a činnost s tím spojenou se tam mohou v zájmovém kroužku připravovat děti už od útlého věku. Nová hasičská zbrojnice tomu prospěje,“ zmínila Nejedlá.