Do Štědrého dne se museli hasiči doslova prořezat motorovou pilou, komentovala to mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová. V pondělí už je situace klidnější, přesto u Svoru najel vlak do stromu.

Hasiči se na Zlatou neděli nezastavili. Nejdřív hodně nasněžilo, ale pak dorazila předvánoční obleva a vzniklou vrstvu začal zkrápět déšť. Pod náporem těžké vrstvy pak padaly hlavně stromy. "Za včerejšek jsme měli celkem 63 událostí, byly to převážně popadané stromy nebo čerpání vody," řekl   v pondělí operační důstojník ústeckých hasičů.

Úměrně velikosti kraje měli napilno i jejich kolegové v Libereckém kraji. "Technické zásahy se navýšily o více než 100 procent a do půlnoci zasahovali hasiči jednatřicetkrát. Z toho polovinu událostí řešili na Českolipsku," uvedla jejich mluvčí.

Jak sníh odtává, situace se uklidňuje. "Ale i tak mají hasiči za sebou dalších deset technických výjezdů," řekla liberecká mluvčí.

Nejvážnější incident řešili na železniční trati z České Lípy do Rumburka, nad Svorem najel vlak do stromu. "Část ho přerazil a část zůstala i s kořeny na něm. K žádným zraněním naštěstí nedošlo," dodala. Popadané stromy z tratí i silnic její kolegové odstraňovali i na dalších místech kraje, ale bez větších následků.

Ještě větší je uklidnění v Ústeckém kraji. "Dneska už neřešíme přehršle událostí. Od rána už toho bylo jen trochu, asi tři čtyři padlé stromy, jinak nic," řekl ústecký operační důstojník v 10.30.