„Připravili jsme pro naše hasiče odbornou přípravu k záchraně na ledu. Tedy na zamrzlé vodní hladině, a prolomeném ledu. Cílem tohoto školení je zaučit se v záchranářské činnosti specifické pro práci na ledu. Jednak jde o sebezáchranu sebe samého. Aby byl hasiči připraven na to, jak má postupovat, když se propadne do ledu. Trénuje se také další záchrannářská činnost lidí. Dá se tedy říci, že si to mohou právě na takovéto přípravě hasiči vyzkoušet vše v klidu a na vlastní kůži,“ řekl Deníku na místě Tomáš Štěpánek, vedoucí technické služby krajského ředitelství HZS Ústeckého kraje.

Kromě hasičů z jednotlivých územních odborů HZS Ústeckého kraje se včerejšího celodenního cvičení zúčastnila vodní záchranná služba a také vodní policie. Přítomni byli u Kateřiny také dobrovolníci z řad obecích sborů hasičů teplického okresu.
„V případě tohoto cvičení jde o novinku, se kterou se letos začalo,“ podotkl Tomáš Štěpánek.

Pozor na ledu

Profesionální hasič Hynek Černý, který se v rámci své práce dlouhodobě zabývá školením a instruktáží při záchraně tonoucích bruslařů, se domnívá, že lidé by neměli podceňovat přírodní ledové plochy a zvláště při oblevách by měli být více než opatrní.

VIDEO NAJDETE VE FOTOGALERII!!!!!

„Daleko bezpečnější je bruslení na umělých kluzištích a stadionech, než na zamrzlých řekách a rybnících.
Navíc na řekách existuje větší nebezpečí, že spodní proudy mohou tonoucího stáhnout pod led a unést několik metrů. To pak záchranu takového člověka ještě víc komplikuje a bruslař pak má jen minimální šanci na přežití,“ vysvětlil profesionální záchranář Černý.

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.