„Nácvik provedeme ve spolupráci s policejní letkou z Prahy, vrtulník přistane v 9 hodin,“ informoval nás před zahájením cvičení Adolf Langer, velitel stanice HZS Teplice. „Na školení se sice probere teoretická stránka, ale není samozřejmě nad praktickou zkušenost. Dnešního cvičení se účastní osm členů lezecké skupiny. I když v našem regionu povodně nejsou hlavním problémem, naši hasiči mohou v případě potřeby zasahovat kdekoli a námětová cvičení tematicky střídáme, aby byli hasiči připraveni na každou situaci,“ vysvětlil velitel Langer.

Policejní vrtulník bez problémů přistál na vyhrazenou plochu a po nezbytném proškolení vyrazila první čtveřice hasičů na člunu doprostřed zaplavené šachty Kateřina, kde hasiči vyskákali do vody.

Vrtulník se záchranářem se vznesl a postupně hasiče, simulující tonoucí, s pomocí lana dopravil do vrtulníku a poté zpět na pevnou zem. V praxi si tak vyzkoušeli, jak důležité je správné jištění, aby se na laně ve vzduchu zbytečně netočili, jak se bezpečně dostat na palubu vrtulníku a tam pak nepřekážet ostatním, aby vrtulník stále zůstal vyvážený.

Takto vybavený vrtulník se dvěma hasiči záchranáři má policie na základně v Praze a v Brně. „Na základně v Praze máme pohotovost 24 hodin. Kromě policistů jsou součástí týmu i hasiči, kteří se vybaveni hydraulickými nůžkami dostanou například při havárii na dálnici ke zraněným z vrtulníku nejrychleji. Základní práce je ale hasit. Hlavně při lesních požárech se z vaku upevněném pod vrtulníkem lije na požářiště tuna vody“, popsal další využití vrtulníku plukovník Vladimír Panenka.

Volné letové hodiny vrtulníku využívají ve spolupráci s hasičskými sbory jednotlivých krajů právě pro podobná cvičení.
Na Teplicku bylo cvičení plánované už dvakrát. Poprvé bylo špatné počasí, potom začaly povodně. Napotřetí to ale včera vyšlo na výbornou. Téměř dvou hodin, kdy měli hasiči vrtulník k dispozici, využili beze zbytku a záchranu na vodní hladině si v rámci cvičení měli možnost vyzkoušet všichni a opakovaně.