Podle Marvana naprostou většinu požárů mají na svědomí lidé, kteří trávu vypalují, protože se domnívají, ze tak pomohou růstu trávy nové. "Je to zakořeněný zvyk a lidé to dělají stále, ačkoli opakujeme, jak je to nebezpečné," řekl Marvan. Podle něho se mnoha lidem, kteří si myslí, že plameny udrží pod kontrolou, nakonec oheň vymkne z rukou. Porost je velmi suchý a dobře hoří.

Za úmyslné zapálení trávy mohou podle Marvana lidé dostat pokutu až 25.000 korun. Uvedl, že velmi často se pachatele nedaří dopadnout, protože od ohně uteče. V letošním roce prý ale policie minimálně ve dvou případech člověka, který trávu zapálil, našla. Ve středu prý policisté zadrželi pachatele, který v Habarticích na Děčínsku vypaloval trávu. Po následném požáru oheň zachvátil prostor o velikosti fotbalového hřiště, na kterém shořelo i deset stromů.
Ne všechny požáry mají na svědomí vypalovači trávy. Marvan uvedl, že v tomto týdnu zaznamenali třeba případ, kdy vzplála tráva kolem železniční trati kvůli technické závadě na vlakové soupravě. Jiným případem byl páteční požár u Postoloprt na Lounsku, kde louka od rozloze jednoho hektaru vzplála poté, co nejspíše sběrači barevných kovů vypalovali kabely na polní cestě.