Historicky první starostkou města Bíliny zastupitelé ve středu odpoledne zvolili Zuzanu Schwarz Bařtipánovou z vítězného ANO 2011. Za místostarostku vybrali Marcelu Dvořákovou (ODS). Dosavadní představitel bílinské radnice Oldřich Bubeníček míří do opozice.

Z ustavujícího zasedání vzešla také nová rada města, ve které v rámci koaliční dohody usednou kromě dvou zmíněných žen na další čtyři roky Rostislav Aulický (ODS), Petr Hazdra, Pavel Pastyřík, Petr Rosenkranz (všichni Moje Bílina), Karel Matuška, Jiří Urbánek a Radek Zenker (všichni ANO 2011).

Podle nové starostky čeká vedení radnice těžká čtyřletá práce. „Nejpozději do konce roku vydá koalice ANO, ODS a Moje Bílina společné programové prohlášení na celé volební období,“ uvedla.

Rozsvícení vánočního stromu na Mírovém náměstí v Bílině
První vánoční strom rozsvítí už v sobotu v Bílině. Jinde o první adventní neděli

Spokojení jsou zástupci sdružení Moje Bílina. „Po osmi letech v opozici je to pro nás velká výzva být součástí koaličního vedení města. Chceme dělat konstruktivní činnosti s novými lidmi. Předešlá období příliš nebyla ku prospěchu rozvoje města,“ komentoval změnu na radnici Pavel Pastyřík z hnutí Moje Bílina.

V opozici po volbách skončil dosavadní starosta Oldřich Bubeníček. „Podle mě jsme toho v minulém volebním období udělali pro obyvatele hodně. Velký kus práce je vidět například v bílinské nemocnici a také na centrálním náměstí, které bude lidem sloužit do budoucna jako oddechová zóna ve městě,“ uvedl.

Bílina volila své vedení jako poslední na Teplicku. A to kvůli tomu, že řádné říjnové výsledky řešil soud. Stížnosti Hnutí nezávislých Bílina HNHRM, které chtělo hlasování zneplatnit pro podezření z uplácení voličů a také manipulaci s volebními lístky, krajský soud ale nakonec zamítl. Podle předsedkyně senátu Markéty Lehké nebyl pro nové hlasování žádný adekvátní důvod.

Volby na Teplicku, místnost v Bílině na Teplickém předměstí
Voliči v Bílině znovu k urnám nemusí. Stížnosti Hnutí nezávislých soud zamítnul

„Podané námitky ohledně sestavování komisí v Bílině byly nedůvodné. S hlasovacími lístky v urnách nemohl nikdo manipulovat, protože nedošlo k porušení pečetí. Z hlediska možného uplácení voličů předložil navrhovatel neprůkazné materiály včetně videonahrávek,“ okomentovala soudkyně své zamítavé stanovisko ke třem oblastem, na které si HNHRM stěžovalo.

Říjnové volby podle některých obyvatel provětraly celý úřad. „Uvidíme, co to do budoucna přinese. Bílina ale změnu vedení potřebovala. Chtělo by to trochu čistku ještě na některých nižších místech na radnici,“ říkal po skončení jednání zastupitelstva v kuloárech 57letý Josef, který se přišel na ustavující zasedání podívat.

Konkretizovat jím označené změny ale nechtěl. „Nechci to říkat nahlas, abych to třeba nezakřikl,“ dodal.

V minulém čtyřletém volebním období vedl město Oldřich Bubeníček (KSČM), dvěma bílinskými místostarostkami byly Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO 2011) a Vendula Vodičková (HNHRM).

Místo, kde by měl být nájezd na obchvat města Bíliny ve směru od Teplic.
Řidiči by vyšší rychlost z Teplic do Bíliny uvítali, cyklisté by měli smůlu