„Letošní sezona je pozdržená,“ říká Jiří Černého z údržby běžkařských stop na Dlouhé Louce. Černý připomíná že loni byly hory zasypané sněhem už ke konci října.
„Počasí neporučíte. Snažíme se alespoň dobře připravit. Dělali jsme údržbu rolby. Zkontrolovat musíme cesty,“ říká Černý.
Kdyby bylo bílo a běžkaři na horách, mohli by se tam potkat s těžaři. Lesy ČR totiž dělají velkou rekonstrukci svých lesů, které jsou napadené kloubnatkou smrkovou. Na lesních cestách, které využívají běžkaři, může být teď nepořádek. „Dělají velké kácení, převážejí po cestách dřevo na hromady. Těsně předtím než napadne sníh projedeme cesty a zjistíme zda tam nejsou nějaké překážky. S lesníky máme dohody. Věřím, že nebude docházet k problémům,“ dodal Černý.
To, že se v horách kácí ve velkém, potvrdily Deníku i Lesy ČR.
„V měsíci srpnu 2010 byly na Krušných horách zahájeny práce spojené s rekonstrukcemi porostů náhradních dřevin,“ řekl krajský ředitel Lesy ČR Radek Braum.
Část lesů v Krušných horách, zejména se to týká smrku pichlavého, je napadaných kloubnatkou smrkovou. Výsledek její „práce“ vypadá jako nádor. Obalí pupen a zamezí růstu jehličí.
„V případě, že je smrk napadený kloubnatkou smrkovou, tak odumírá. Houba napadá pupeny a neraší nové jehličí. V takovém případě musí smrk pryč z lesa,“ sdělil Radek Braum z Krajského ředitelství Lesů ČR.
V Oseku na sjezdovce nemají problém s kloubnatkou. Co je tam ale každoročně trápí, je nedostatek sněhu.
„Máme sněžné dělo, ale pokud se teploty pohybují nad nulou a země není dostatečně promrzlá, nemá smysl ho používat,“ říká Jiří Černý, který dělá i vlekaře v Oseku. Na kopci v Oseku mají posekáno. Ceny zůstávají stejné jako loni. „Nebudeme zdražovat, a když tak jenom minimálně. Sjezdovku využívají hlavně děti,“ dodal Černý. (kos)