„Vyzkoušíme si postupy při práci se zadávací dokumentací a protokoly o maturitních zkouškách, a to včetně jejich elektronického zpracování. Hodnotitelé si vyzkouší v praxi hodnocení písemných prací žáků. A žáci se seznámí s podobou didaktických testů a písemných prací včetně celé procedury, která maturity provází,“ řekl ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Do generálky se nakonec přihlásilo z celé republiky 1225 škol z 1278. Studenti se většinou dělí na dva tábory: buď berou generálku pod heslem těžko na cvičišti, lehko na bojišti a nebo ji považují za zcela zbytečnou.
„Výsledky z ní budou jen orientační. Větší vítr mám z květnové maturity. Tam mi půjde podstatně o víc,“ svěřila se na facebooku studentka Klára Vyskočilová.

Začátkem tohoto týdne se začaly rozvážet testy, které budou do pondělka pod zámkem v ředitelských trezorech či skříních. Právě zabezpečení balíků s testy znamená pro školy komplikace. Uchovávat se totiž musí v trezorech, nebo ve skříni, která je v místnosti s protipožárními dveřmi. V případě, že se místnost nachází v přízemí, musí být na oknech mříže.

„Testy budeme mít pod bezpečnostním zámkem v neveřejné místnosti, kterou jedinou máme , a to na půdě. Tam jsou i protipožární dveře,“ řekla ředitelka soukromého gymnázia J. A. Komenského v Dubí Jaroslava Turková.
Balíky s testy dorazí do Dubí zítra, v Teplicích je čekají dnes. „Podle harmonogramu k nám zásilka se zadávací dokumentací dorazí dnes odpoledne,“ uvedl ředitel Bergman. Za odhalení otázek nyní žádná pokuta nehrozí. Při ostré maturitě by ale hříšník za jejich úmyslné prozrazení musel zaplatit půl milionu.

„Obáváme se organizace a logistiky“

Dubí – Rozhovor ke generálce státních maturit s ředitelkou soukromého gymnázia J. A. Komenského v Dubí Jaroslavou Turkovou.

Co dá generálka škole a studentům?
Kantoři si vyzkouší, co obnáší výkon jejich funkce, na kterou byli školeni. Jedná se o funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací zajišťovat maturitu. Žáci získají zkušenost při rozhodování o předmětové skladbě a úrovni obtížnosti své maturity, současně výstup pro přípravu na zkoušky v následujících šesti či sedmi měsících.

Máte z něčeho obavy?
Nejvíce se u maturitní generálky obáváme připravenosti organizace a logistiky, včetně funkčnosti a spolehlivosti technologické infrastruktury (DDT stanice, skenování a odesílání písemních částí z českého a cizích jazyků), zasílání různých hesel formou SMS aj. nové maturity. Vše je zbytečně složité a překombinované, přitom nefunkční a finančně velmi nákladné. (kos)

Generálka znamená pro školy i organizační zátěž. „Několik tříd bude mít upravený program, ale jinak výuka poběží podle normálního rozvrhu,“ uvedl ředitel teplického gymnázia Bergman.
V Dubí třeba studenti nižšího stupně absolvují místo pondělní výuky prohlídku zázemí služebny Městské policie Dubí a besedu o kriminalitě. „Máme 29 maturantů. Na jednu maturitní třídu je „vyblokováno“ z rozvrhu pět učitelů plus tři učebny. Každý student musí sedět sám v lavici. Je náročné vše skloubit,“ sdělila ředitelka gymnázia v Dubí Turková. (kos)