Obyvatelé severních Čech v příštím roce budou mít dražší vodu možná až o 7,5 procenta. Mohli ji přitom mít levnější. Současné vodné a stočné činí 75,19 korun za metr krychlový vody. Česko ale asi nedosáhne na slibované dotace na výstavbu čistíren odpadních vod, které se zavázalo vystavět při vstupu do Unie.

Bruselu se totiž nelíbí, jak v Česku probíhá vodárenský byznys a nechce ho svými dotacemi podporovat.

Podle mluvčí Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Dagmar Haltmarové akcionáři jejich firmy, kterými jsou města a obce v Ústeckém a Libereckém kraji, ale povolili navyšování ceny vody o 7,5 procenta za rok. „V médiích se objevují prognózy až o 30 procentech zdražení ceny vody. To rozhodně není případ SVS. Jsme realisté a ve svých finančních plánech jsme s dotacemi, které nebyly potvrzené, nepočítali. Pokud bychom je obdrželi, a to stále je naší snahou, umožnilo by nám to méně čerpat přijaté úvěry a tím snížit meziroční růst ceny vody,“ tvrdí.

Proto cena vody vzroste maximálně jen o schválený limit. „Mohu ubezpečit, že růst ceny vody v regionu SVS nebude v žádném případě skokový. Jako důsledek legislativních změn však musíme ještě uvažovat zvýšení z 10 na 14% u DPH, která se odvádí státu,” dodala.

Problémem Česka je, že ačkoli vodovodní sítě vlastní obce, mají na jejich dlouhodobé provozování smlouvy soukromé firmy a to se Bruselu nelíbí. Tomu se ale v Čechách nyní diví.

„Po vstupu do EU byly prohlášeny všechny smlouvy za platné, tenkrát to nikdo nerozporoval. A dnes bychom se k tomu měli vracet a smlouvy nějakým způsobem retrospektivně vypovídat, což samozřejmě neodpovídá zákonům ČR ani EU,“ uvedl před nedávnem poslanec a předseda představenstva vodárenské společnosti Petr Skokan.

SVS v minulých letech investovala do čistíren miliardy korun. V Ústeckém kraji v poslední době třeba čistírna v Litvínově. „Očekávaná dotace z fondů EU byla 750 milionů korun v případě, že bychom získali dotaci v maximální výši. V případě snížené dotace ve výši 60 procent jde o částku 600 milionů korun,” vysvětlila dopad rozhodnutí EU Haltmarová.