„Hlavička se našla opravdu kuriózním způsobem. Pozvala jsem na prohlídku sochy zástupce památkářů PhDr. Víta Honyse a doporučeného restaurátora Radomila Šolce. Společně se shodli, že jedna z hlav, které jsme nalezli, je hlavou sv.Prokopa sice v žalostném stavu, ale je,“ vysvětluje Jana Syslová, předsedkyně Občanského sdružení na záchranu kostela sv. Prokopa v Mukově a ostatních kulturních hodnot obce.

Oba odborníci konstatovali, že socha je restaurovatelná a uložení v kostele je vyhovující, nyní bude muset materiál pomalu vysychat několik měsíců. Kontrast teplot a vlhkosti v novém prostředí nesmí být příliš příkrý, takže prostor kostela je v tuto chvíli ideální. Syslová dodala, že v současné době Vít Honys pracuje na zápisu sochy mezi kulturní památky. To by mělo být do konce roku. „Takže příští rok požádáme Ministerstvo Kultury o dotaci na její restaurování. Já zatím zpracovávám žádost o grant z Nadace Občanského Fóra Opomíjené památky 2008,“ vysvětluje předsedkyně. Pokud sdružení grant získá, prostředky budou k dispozici také až příští rok. Takže když vše půjde dobře socha by mohla stát na mukovské návsi do konce roku 2009.

Další aktuální aktivitou místního občanského sdružení je snaha o obnovení vyhlídky na nedalekém vrchu Hradišťany. Dříve zde podle pamětníků i staré mapy stála dřevěná vyhlídka. V 70. letech již minulého století však byla zbořena kvůli své značné zchátralosti. A občanské sdružení by nyní chtělo vyhlídku znovu obnovit. Nezbytnou nutností však je získání nějaké staré fotografie, která by ukazovala, jak vyhlídková věž vlastně vypadala. Jana Syslová proto prosí o pomoc pamětníky nebo majitele starých fotografií, aby se přihlásili a pomohli obnově vyhlídky. „Jistě fotografie rozhledny mezi lidmi existuje, vyhlídka na Hradišťanech byla hojně navštěvována,“ říká Syslová. Pamětníci se mohou ozvat do redakce teplického deníku nebo na mail: jana.simkova(zavinac)denik.cz.

Co jsme již psali:

Dají se do hledání ztracené hlavy

Sochu konečně našli