Objekt, který vyroste na ploše 20 000 metrů čtverečních, bude mít čtyři obchodní podlaží se zhruba padesátkou obchodů, kavárny a restaurace, na které naváže páté podlaží, v němž budou bytové a kancelářské prostory. V suterénu se počítá se supermarketem Spar a v podzemí vznikne na 400 parkovacích míst.

Archeologický průzkum

Od 3. ledna probíhá v prostoru budoucího obchodního centra archeologický průzkum, který provádí obecně prospěšná společnost ArcheoBohemia. Vedoucí výzkumu Mgr. Aleš Káčerik tu spolu s hlavním technikem Jaroslavem Hladíkem a týmem dalších patnácti spolupracovníků tráví každý den od rána do setmění včetně víkendů. Skončit musí do 15. února, kdy je už vystřídají stavbaři.

Představa, že archeologové se štětečkem v ruce bádají nad nalezenými střepy a kostmi, tady vezme rychle za své. Práce v zimě a v rozbahněném terénu, když čas neúprosně běží, není rozhodně snadná.

Středověk se potvrdil

„Archeologický výzkum se mohl dělat už v loňském roce. V květnu provedlo Regionální muzeum Teplice zjišťovací výzkum a na základě jedné provedené sondy došli k předběžnému závěru, že nebude třeba provádět plošný archeologický výzkum. Naše společnost ArcheoBohemia závěr zpochybnila s tím, že v těchto místech lze očekávat vrcholný středověk a nelze vyloučit ani osídlení z období pravěku,“ vysvětlil důvod, proč se průzkum provádí v tak nepříznivém období, Aleš Káčerik.

I když bylo vypsáno výběrové řízení, investor oslovil právě ArcheoBohemia a hradí část terénního výzkumu i zpracování archeologických nálezů. Spolupráci se společností JTH si pochvalují i archeologové.

Nejprve řezníci, pak hotel

Výzkum začal na ploše, kde stály domy č. popisné 41 a 42. Zdokumentovány byly sklepy, ve kterých byla spodní voda. V prvním z domů se vystřídaly tři generace řeznických mistrů, později v něm byl hotel.

V roce 1793, kdy v Teplicích vypukl velký požár, při němž shořelo na 150 domů včetně židovské čtvrti, došlo i na tyto domy. Při následné velké obnově města se v domech vybudoval průjezd do dvora a byly patrové. Cesta ve dvoře, na kterou archeologové při výzkumu narazili, se stáčela a vedla do dnešní Krupské ulice.

Zdokumentovali suterén zahloubeného obydlí zřejmě z raného středověku a také několik septiků. Jímky na fekálie z přelomu 16. a 17. století byly poměrně mělké a obsahovaly dřevo, ale i podrážku z boty nebo korálek. (ot)