Ponurou, mnohdy zapáchající dílnu plnou nejrůznějších preparátů, chemikálií a roztodivných aparatur pak v pozdější době nahradila temná komora jako specifické místo, kde docházelo složitým a dosti zdlouhavým procesem ke zhotovení finální podoby fotografie, kterou bylo možno si bez jakýchkoliv obav prohlížet i na denním světle.

V současné době však už temných komor značně ubylo a fotografie vám v příslušných obchodech vyvolají ve většině případů na počkání. Ačkoliv v dnešní době zaznamenává značný úspěch fotografie digitální, filmům rozhodně ještě neodzvonilo. Stále se totiž najdou lidé, kteří s oblibou používají tradičního způsobu fotografování.

Co se prodeje druhů fotoaparátů týká, sehnat klasický přístroj na film může být v současné době skutečně poměrně obtížné. Běžně k sehnání jsou pouze přístroje určené pod vodní hladinu či k jednorázovému použití.

Milan Kutiš ze sítě prodejen Fotostyl v Teplicích uvedl, že v současné době již není problém dostavit se do prodejny s fotografiemi uloženými na jakémkoliv médiu. Ať už tedy zákazník přijde s CD, flash diskem či paměťovou kartou z digitálního fotoaparátu, rozhodně nebude odmítnut a fotografie si ještě v ten samý den odnese s sebou.

„Mnoho lidí se dnes spokojí s tím, že fotografie pouze vypálí na CD, případně uloží na pevný disk počítače. Já osobně si myslím, že je lepší nechat si je k tomu také vyvolat. Pokud by tedy došlo k případné ztrátě dat z počítače či jiného zařízení, na něž jsme své fotografie uložili, zůstanou nám k dispozici alespoň v hmatatelné podobě. Nehledě na to, že udržované rodinné fotoalbum má své určité kouzlo,“ říká Kutiš.

Klienti, kteří ovládají práci s počítačem a mají rovněž připojení k internetu, si mohou své fotografie objednat z pohodlí domova.

Pomocí on-line fotosběrny je totiž možné své digitální snímky nejprve uložit na server, zvolit příslušné parametry a nakonec i prodejnu, kde bude hotová zakázka čekat.

Zpracoval Martin Šimek