Honzíkovi z Teplic v necelých dvou letech lékaři diagnostikovali leukémii. V tu chvíli nabral život čtyřčlenné rodiny jiný směr. Chemoterapie s hospitalizacemi trvala téměř rok. Teď už má Honzík volnější režim. Za zlepšením stojí i nadace Dobrý anděl. Skrze ni dostali rodiče malého pacienta příspěvky na pohonné hmoty či nízkobakteriální stravu. Honzík by měl, pokud půjde vše podle plánu, v září poprvé nastoupit do školky.

„Léčba probíhala v ústecké nemocnici formou chemoterapie. Se synem jsme byli hospitalizovaní a můj muž s dcerou Míšou (10 let) na nás čekali doma,“ přiblížila maminka Honzíka Michaela.

Léčba zasáhla chod celé rodiny. „Změnilo se mnoho věcí, žili jsme v částečné izolaci, abychom Honzíka, který měl léčbou potlačenou imunitu, nenakazili například běžnou virózou. Úklid s dezinfekčními prostředky byl na denním pořádku. Důležité bylo také, aby dodržoval nízkobakteriální stravu, vše ideálně čerstvé, v bio kvalitě a balené,“ dodala.

Chemoterapie s hospitalizacemi trvala téměř rok, pak se režim zvolnil. Lékaři podávali chlapci chemoterapii dál, ne však nitrožilně, ale formou tabletek. Do nemocnice s maminkou dojížděl na pravidelné kontroly. Jeho léčba skončila po dvou letech.

„Jsme rádi, že náročné období máme všichni za sebou a těšíme se z toho, jak to náš Honzík pěkně zvládl. Stále má však oslabenou imunitu, je s manželkou doma, pokud vše půjde jak má, v září by měl nastoupit poprvé do školky,“ popsal jeho zdravotní stav otec Jan.

Pomoc Dobrých andělů rodině nabídli přímo v nemocnici. „Díky ní jsme se mohli více soustředit na Honzíkovo vyléčení a neřešit tolik finanční zátěž. Děkujeme,“ vzkázali rodiče svým dárcům. Příspěvky rodině pomáhaly s úhradou pohonných hmot a šly i na nízkobakteriální stravu, zdravotnické potřeby a doplatky léků.

Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Teplicku desítky dětí. Celkem šlo o 153 dětí a 147 rodičů z 88 rodin. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ řekla ředitelka nadace Šárka Procházková.

Každý může pomoc

Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětlila Procházková. „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité,“ dodala.