Velmi horko má být v úterý odpoledne prakticky na celém území republiky. Nejteplejší oblast má zasáhnout také Teplicko. Tam ČHMÚ vyhlásil výstrahu od úterního poledne až do 19. hodiny. Odpolední teploty překročí 31 °C.

Meteorologové radí vyhnout se vysoké fyzické zátěži, při které hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. „Doporučuje se dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami,“ uvádí ČHMÚ a dodává, že lidé by neměli nechávat děti a zvířata na přímém slunci, zejména pak v zaparkovaných automobilech.

Ve středu 10. července se pro oblast Teplicka očekávají bouřky. Přijít mají mezi 11. a 15. hodinou. „Očekává se výskyt velmi silných bouřek doprovázených přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů, v opakovaných bouřkách i přes 70 milimetrů, nárazy větru kolem 25 m/s (90 km/h) a kroupami kolem 3 centimetrů,“ předpovídají meteorologové.

Přívalový déšť může napáchat škody, zatopit podchody, podjezdy či sklepy, podemlít komunikace a rychle rozvodnit malé toky. „Při nasyceném povodí předchozími srážkami je v orograficky členitém terénu pravděpodobný vznik přívalové povodně,“ vyrují odborníci z ČHMÚ.

Takto to vypadlo v sobotu při bouřce v Bořislavi:

Déšť a kroupy v Bořislavi. | Video: Ilona Gazdošová

Vítr může vyvracet stromy a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně. Nebezpečí představují také kroupy a blesky.