Nahlas se o možné hornické stávce nebo alespoň demonstraci hovořilo už v létě po vzniku nové vlády. Pak se ale situace pozvolna uklidnila. "Ale v zapomnění to neupadlo, jen ji využijeme až když vyčerpáme všechny možnosti. Teď oslovujeme poslance z kraje a snažíme se získat podporu od nich," řekl ČTK odborový předák Jiří Cingr.

Letní termín pro stávku potvrdil ČTK i další odborový předák těžební firmy Czech Coal Jaromír Franta. "Myslím, že to bude ten správný čas," řekl ČTK. Do ledna chtějí odbory jednat s poslanci za kraj a řešit s nimi sociální dopady propouštění. "Pak se uvidí," řekl.
Hornická demonstrace by se podle Franty mohla konat v Praze před některým z ministerstev nebo před úřadem vlády, ale také v Litvínově před Scholou Humanitas. Její ředitel Milan Šťovíček je totiž coby poslanec i starosta Litvínova jedním z hlavních odpůrců rozšíření těžby a Franta jeho jméno zmiňuje v negativních souvislostech prakticky při každém rozhovoru s novináři.

S odboráři jednal už i expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. "Pokud vláda dál nebude o těch věcech ochotná komunikovat, pak to (stávku) podpořím. Dokonce počítám se svou účastí," řekl ČTK v pondělí po jednání s odboráři Paroubek. Naznačil, že demonstrace budou nejspíš až na jaře, kdy má odejít asi 150 zaměstnanců mostecké těžební společnosti Czech Coal, a bude se prý jednat o ještě větších redukcích.
Czech Coal zaměstnává asi 5500 lidí a je jedinou ze tří hnědouhelných společností, která má s územními limity problém a tlačí na jejich prolomení. Sokolovskou uhelnou prakticky neovlivňují a chomutovské Severočeské doly mají dostatek zásob až do poloviny tohoto století.
Územní limity platí od roku 1991, kdy vymezily prostory, kam rypadla smějí a kam ne, aby se do budoucna zabránilo bourání obydlených vesnic a měst. Bez ohledu na limity se očekává, že od roku 2013 začne hnědého uhlí na trhu ubývat.