V Oseku jdou peníze do projektů, které mají smysl a které zlepšují život místním lidem. Co jde, to je financováno z dotací. Na druhé straně je pravda, že nevyšlo několik investic, které byly v plánu.

Původní rozpočet na rok 2013 byl mírně schodkový, to znamená, že město mělo skončit v mínusu. Zastupitelé tento plán schválili, ale během roku došlo k 63 rozpočtovým změnám. Konečný výsledek hospodaření příjemně překvapil.

„Přebytek je třináct a půl milionu a k tomu nějaké drobné. V loňském roce se nám podařilo rozjet mnoho investic a jiné jsme zdárně dotáhli do konce. Začali jsme rekonstruovat sportovní areál, začalo se opravovat koupaliště, zateplili jsme školku v Hrdlovské, vybudovali nová parkoviště," uvedla osecká starostka Lenka Říhová s tím, že pokud bylo možné dostat na tyto projekty nějakou dotaci, město o ni zažádalo.

„Pak tady byly projekty, které nevyšly, a tím pádem jsme na ně nečerpali připravené peníze. Město sice ušetřilo, ale kvůli lidem nás mrzí, že došlo k oddálení. Chtěli jsme vystavět ještě více parkovišť nebo vykoupit pozemky od Českých drah," popsala Říhová. Letošní rok se v Oseku nese ve jménu oprav a rekonstrukcí. Radnice bude pokračovat v rozjetých projektech, v nichž k největším patří vybudování velkého sportovního areálu. Na ten město získalo dotaci a ze svého zaplatí jen pět milionů korun. „Také jsme odkoupili hrad Rýzmburk. Jsem ráda, že je opravená hráz koupaliště a že už fungují seniorské byty určené starým a mnohdy zdravotně handicapovaným občanům," dodala starostka.

Více než polovinu příjmů města tvoří daňové příjmy. Mezi ně patří například poplatek za odpady. V letošním roce se však nedá počítat s částkou z minulého roku, protože město přišlo s motivačním programem tříděného odpadu papíru a plastů, díky kterému se místní mohou poplatku zcela zbavit. Přilepšení znamenaly i úhrady dobývacího prostoru a z vydobytých nerostů. Tam si v loňském roce přilepšili oproti předcházejícímu roku o 16 milionů korun. Další peníze Osek získává od sousední obce Háj, která nemá vlastní městskou policii, a o pořádek se v ní starají strážníci z Oseka.

Naopak peníze z městské kasy se vydaly na dvě velké kulturní akce. Již tradičně se v srpnu konala Osecká pouť. Kromě ní v dubnu proběhly oslavy 100. výročí povýšení Oseku na město.(vč)