Sotva skončila platnost covidových omezení, musí se provozovatelé hotelů, penzionů a kempů v kraji popasovat s vyšší inflací a zdražováním energií. Ceny ubytování se kvůli tomu letos navýšily, přesto mají Češi o letní dovolenou v tuzemsku zájem.
Na Děčínsku hraje ubytovatelům do karet zajímavost regionu, díky Českému Švýcarsku patří k nejvyhledávanějším lokalitám v Česku. I proto si mohou dovolit zvýšit ceny. Jedním z ubytovacích zařízení, na které zvyšování cen energií tvrdě dopadlo, byl hotel Lužan v Rumburku. Tomu totiž elektřinu dodávala Bohemia Energy, která loni na podzim nečekaně ukončila činnost. „Ceny jsme kvůli růstu nákladů na vstupy museli zvednou asi o deset procent,“ vysvětluje majitel Lužanu Lukáš Bernas. Kromě toho se na vyšší ceně promítá i postupná modernizace hotelu, jako je nákup nových postelí nebo výměna sprchových koutů. To hotel kvalitativně posouvá na vyšší úroveň.

Nahoru jdou i další lákavé destinace. Krušnohorská obec Klíny a její okolí patří k nejvyhledávanějším turistickým lokalitám na Mostecku. Léto tam bude zřejmě rušnější než v předchozích dvou letech, kdy prázdninové pobyty omezoval covid. Například v klínském penzionu Studánka se pokoje na červenec a srpen rychle obsazují. Zájem je znovu velký, i když zde ceny mírně narostly. Částečně to ale vykompenzují novinky. „Každý rok se snažíme vylepšovat pro hosty prostředí, zázemí a služby,“ sdělil spolumajitel penzionu Jakub Smetánka. „Na letní sezonu se těšíme,“ dodal.
Někde přečkali dva roky uzávěr jen se štěstím. „Covid jsme přežili díky vlastním finančním prostředkům z jiného podnikání. Pomoc státu byla nedostatečná, kdybychom byli odkázáni jen na ni, zkrachovali bychom. Teď se hosté vracejí, v porovnáním s předcovidovou dobou jich je asi devadesát procent,“ sdělila manažerka hotelu Zlatý lev v Žatci Štěpánka Stibůrková. Ani tomuto hotelu se nevyhnul současný růst cen, hosté si za pokoj připlatí o pětinu víc. Drtivá většina hostů hotelu Zlatý lev jsou podle Stibůrkové lidé, kteří do města přijeli kvůli práci. Ať už v Žatci nebo v blízké průmyslové zóně Triangle.

Ubytovatelé se musí leckdy potýkat i s nedostatkem personálu, který za pandemie odešel za prací do stabilnějších odvětví, jež se tolik nepotýkala s lockdowny. Kuchaři zmizeli ve stavebnictví či logistice. Servírky za kasami supermarketů.
Ožívají i kempy. Letošní sezonu zahajují například v autokempu Slavoj na Střeleckém ostrově v Litoměřicích. „Přijíždí k nám jak čeští, tak i zahraniční turisté. Je to tak půl na půl,“ popsal jeho provozovatel Josef Hájek s tím, že podle dosavadních rezervací bude návštěvnost podobná jako v předešlém roce. Návštěvníky do kempu na břehu Labe vybaveném dřevěnými chatkami a místy pro karavany láká nejen blízkost řeky a cyklostezky, která Střelecký ostrov protíná, ale také blízké centrum historických Litoměřic či nedaleké koupaliště. Kvůli rychle rostoucím cenám museli i tady poplatky za služby mírně zdražit. Podle Hájka asi o deset procent.

Zdražovat ubytování naopak nemuseli v Hotelu s minipivovarem a restaurací Na Rychtě v centru Ústí. Podle jeho majitele Martina Prachaře zaznamenali kromě lockdownu dokonce větší návštěvnost. „Lidé nemohli jinam, tak se vrhli na domácí cykloturistiku, o čemž svědčí i prodej kol a jejich nedostatek. Tam jsme taky ceny nenavyšovali,“ poznamenal Prachař. Museli se ale přizpůsobit. Restaurace v centru Ústí nyní nabízí cyklopoint, stojan na kola, mohou si tu udělat na kolech drobné servisní úpravy a do budoucna přibude nabíječka.