Byla jsem u toho a potvrzuji, ten člověk je nejenom velký profesionál, velmi příjemný a komunikativní, ale navíc oplývá i neuvěřitelnou vitalitou. Návštěva plánovaná původně na tři hodiny se nakonec nepozorovaně protáhla až do večera.

A bez ohledu na Mistrovu pochopitelnou únavu, fragment z vlastní skladby „Strings for NYC" přednesl pro zhruba padesátku hostů v sále proboštovského obecního úřadu s takovou vervou a nasazením, jako by hrál v publikem zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina.

(Mimochodem, tuto skladbu věnoval v únoru 2013 občanům New Yorku, za což obdržel od tehdejšího newyorského starosty Michaela Bloomberga děkovný dopis).

A to nezmiňuji velice zajímavé a inspirativním povídání, které se většinou vztahovalo k jedné z jeho četných profesních aktivit: Jaroslav Svěcený je uznávaným znalcem historie a stavby houslí, v roce 2008 byl dokonce jmenován mezinárodním soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

ZA VŠÍM HLEDEJ ŽENU!

Vraťme se však na začátek aneb „Za vším hledej ženu!"

Za návštěvou houslového virtuoza Svěceného v Proboštově jsou dámy hned tři: vedoucí zdejší obecní knihovny, proboštovská kronikářka a ředitelka základní školy.

„Jistý proboštovský občan, pan Konrád, zaslechl v jakémsi rozhlasovém interview, že rodina pana Svěceného odsud pocházela. Paní Konrádová to řekla ředitelce školy Pavlíně Langerové, která ho oslovila mailem, Jaroslav Svěcený jí velmi hezky odpověděl a o své kořeny se zajímal," vysvětluje knihovnice Zdena Hlaváčková.

Když jednou jela do Prahy na vernisáž výstavy obrazů rodinného přítele Borise Noska, zjistila, že v programu stojí i jméno zmíněného houslisty. Vzala tedy s sebou obálku s různými dokumenty o rodině Svěceného a jejích „stopách" v Proboštově, jak je shromáždila kronikářka Jana Sedláková.

DĚDEČEK PROVOZOVAL HUDEBNÍ ŠKOLU

„Obálku jsem mu na vernisáži předala a pozvala ho k nám," vypráví. Vyšlo najevo, že dědeček Jaroslava Svěceného se jmenoval Jaroslav Budín. Bydlel s rodinou v domku v Polní ulici, dnes je to ulice U Parku. „Pracoval v Živnobance a v Proboštově provozoval hudební školu. Byl rovněž činný v Sokole. Před příchodem hitlerovských vojsk se rodina Budínova přestěhovala do vnitrozemí," vypráví kronikářka Sedláková.

Ta od Jaroslava Svěceného získala pro obecní kroniku další cenné materiály a příslib fotografií z rodinného archivu.

Mistr s nepředstíraným zájmem absolvoval v doprovodu místostarostky Jany Čermákové, Zdeny Hlaváčkové a Jany Sedlákové prohlídku obce a plný dojmů přislíbil další návštěvu, protože v brzké době chce do Proboštova přivézt svoji třiaosmdesátiletou maminku. On sám sice prožil dětství a dospívání v Hradci Králové, ale jak přiznal: „Kdykoliv bylo dědečkovi s babičkou v životě tak zvaně ouvej, vždycky vzpomínali na svoje mládí v Proboštově!"

A abych nezapomněla, to odpoledne muselo mít své zvláštní kouzlo také pro dva talentované mladé umělce z Proboštova, Matyáše a Šimona Přibylovi, kteří je uvodili koncertním vystoupením. Zatímco starší Šimon studuje klasickou hru na španělskou kytaru, mladší Matyáš se věnuje houslím. A nutno podotknout, že Mistr Svěcený výkony obou bedlivě sledoval a ocenil upřímným potleskem.

„I kdyby z nikoho, kdo v dětství hraje na nějaký hudební nástroj, nevyrostl profesionál, zájem o hudbu už navždycky dodá jeho životu novou kvalitu," pronesl v průběhu večera.

Setkání s houslovým virtuozem Jaroslavem Svěceným bylo jednou z mnoha akcí organizovaných vedoucí proboštovské obecní knihovny Zdenou Hlaváčkovou, tentokrát jako poděkování věrným čtenářům a příznivcům.

------------------------

Jaroslav Svěcený

Narozen 8. 12. 1960, Hradec Králové.

Jeden z nejvýznamnějších českých houslistů a výrazná osobnost světové hudební scény. Proslulý popularizátor houslové hry, rozhlasový moderátor. Koncertní turné a vystoupení: USA, Kanada, Mexiko, Rusko, Brazílie, celá Evropa, Turecko, Izrael, Egypt, Alžír, Lýbie, Maroko, Kuvajt, Jordánsko, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Sýrie, Libanon, Indie, Filipíny, Pákistán, Indonésie, Thajsko.

Natočil 44 CD, je spoluzakladatelem prestižních českých festivalů, komponuje. V r. 2008 jmenován mezinárodním soudním znalcem v oboru smyčcové hudební nástroje.

Známé jsou jeho koncertní projekty VIOLINO a VIVALDIANNO. Již 12 let je patronem Akce cihla, sbírky na pomoc mentálně postiženým.

9. 12. 2010 obdržel Zlatou plaketu prezidenta republiky.