„To není na pořadu dne. Jednou k tomu nejspíš dojde, ale to je otázka několika let," uvedl předseda sdružení Jiří Kučera. On sám i jeho kolegové tráví na hradě prakticky každý den, aby vytvořili co nejlepší podmínky pro návštěvníky. „Z toho důvodu je možné domluvit si soukromou bezplatnou prohlídku s odborným výkladem. U hradu visí informační cedule a provozní řád, kde je mé telefonní číslo. Stačí se domluvit a já návštěvníky rád provedu a udělám jim přednášku," nabídl Kučera.

Kromě těchto soukromých prohlídek se sdružení bude snažit zvýšit počet organizovaných prohlídek. „Měli jsme tu dvaapadesát lidí z brněnského muzea. Byli to vzdělaní lidé, kteří se o historii Rýzmburku velice zajímali. I tyto prohlídky budou bezplatné," popsal Kučera. I nadále se bude pokračovat v kulturních akcích, jako jsou koncerty nebo šermířské souboje v dobových kostýmech.

Letos na podzim je v plánu Pohádkový hrad. Tedy akce určená nejmenším návštěvníkům. Organizátory budou město Osek a Občanské sdružení pro záchranu hradu Rýzmburk. „Už jednou jsme něco takového dělali. Bylo to prvního října a umím si představit, že to datum je reálné i pro letošek. Minule se zúčastnilo čtyři a půl tisíce návštěvníků a kvůli nim doslova zkolabovala doprava v Oseku," řekl se smíchem Kučera. Program se piluje a řeší se detaily.

Novinkou je také možnost pořádání svateb. Na rozdíl od jiných hradů nebude Rýzmburk vyžadovat žádné přemrštěné částky za propůjčení prostor ke svatebnímu obřadu. Zájemci tak zaplatí pouze poplatek tisíc korun, který musí zaplatit každý, kdo se nenechá oddat v obřadní síni ve vypsaných termínech. Svatba na hradě může přilákat páry, které se chtějí nechat oddat v romantickém prostředí. Problémem ale může být doprava. Nahoře u hradu totiž není parkoviště. Svatebčané by se museli nechat vyvézt až nahoru nebo k hradu dojít pěšky.

V. Černucká