Seznamte se. Váží 512 kilo, je z bronzu a do kraje lemovaného vískami Lhenice, Mošnov, Bukovice a z druhé strany pak na Lysec, Lbín a Pytlíkov umí vyslat čistý tón označený jako A1. Přesně takový je nový zvon, který po více než sto letech v neděli zavěsili zpět do věže kostela v malebném Hradišti, jež jako malá víska spadá pod obec Bžany. Místní aktivisté, kteří návrat kovového skvostu zařídili, z toho mohou mít dvojnásobnou radost. Návratem kostelního srdce do Hradiště zároveň zachránili starobylý zvon, který po dlouhá léta ležel ladem na podlaze v bílinském kostele.

Za návratem bronzového symbolu věže kostela svatého Vavřince stojí spolek PRO Bžany. „Sbírkou mezi občany se dalo dohromady 60 tisíc korun, stejnou částkou přispěla obec Bžany,“ uvedla předsedkyně spolku Jacguelina Jančová. Tím ale práce spolku ohledně obnovení zvonice neskončila „Zvon je už sice ve věži, ale použitelné elektrické zařízení, které bude samo odbíjet, je zatím na cestě z Belgie, kde se vyskytl menší problém s dodáním. Vše se ale už řeší,“ podotkla.

Soud v Teplicích začal řešit dva roky starou rvačku na koupališti v Dubí
Rvačka na koupališti v Dubí: Sypaly se na mě rány. Kdo všechno mě bil, nevím

Nedělní žehnání zvonu a jeho následné zavěšení do věže kostela v Hradišti bylo na Bžansku velkou slávou. Přišli se podívat prakticky všichni lidé z Hradiště. S napětím sledovali, jak si rameno jeřábu poradí se vzrostlými kaštany, aby dopravilo zrestaurovaný zvon vysoko na jeho místo ve zvonici.

Zvuk z věže bude slyšet do širokého okolí. „Kostel má jedinečnou pozici na vyvýšeném místě mezi našimi obcemi, takže se zvuk jeho zvonu může ideálně roznášet do všech směrů,“ informoval místostarosta Bžan Daniel Benda.

Spolek PRO Bžany se o místní kostel stará už delší dobu. „Snažíme se ho udržet v nějakém ucházejícím chodu. Bohužel jsme obec, kde se už přestaly konat pravidelné bohoslužby. Ale nechceme, aby byl kostel zavřený nadobro a chátral. Snažíme se proto pořádat alespoň půlnoční mše, adventní neděli a sem tam nějaký koncert,“ uvedla Jacguelina Jančová. Vše ale doposud bylo bez hlasu zvonu. Ten historický, který ve věži visí už léta, se totiž používat nesmí.

Trenér mládeže HC Teplice Huskies Martin Cimrman
Trenér hokejových Huskies Cimrman: Kdybych vyhrál, vzal bych kluky do Finska

Podle dochovaných záznamů měl kostel původně dva zvony. Jeden z nich ale zabavilo a roztavilo vojsko už za první světové války. Stávající zvon obě války přežil a patří k muzejním exponátům. „Chtěli jsme, aby nám zvon v kostele v určitých časech odbíjel. Ten dochovaný je ale už příliš historicky cenný a odborníci nám ho nepovolili k těmto účelům použít. Takže jsme si sehnali jiný ze zrušeného kostela. Nechali jsme ho zrestaurovat a teď do kostela pověsit,“ líčí aktivity spolku Jančová.

Před samotným zavěšením do věže požehnal zrestaurovanému půltunovému kusu z bronzu arciděkan Marcin Saj. Pak se práce chopil jeřáb. Na vše přímo na místě dohlížel zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek, který měl renovaci nalezeného zvonu na starosti.

Podle Jančové se v neděli operativně také rozhodlo, že když už je přistavená těžká technika, že se rovnou sundá stávající historicky cenný zvon kvůli následné konzervaci. Do svého depozitáře si ho převzal zvonař. „A my teď začneme shánět peníze na jeho opravu. Pak ho také vrátíme zpět do věže a budou tam zase dva, jako tomu bylo historicky do října roku 1916,“ uzavřela předsedkyně spolku PRO Bžany.

Bílinský pramen může být určitě velkým lákadlem