„Nenechavcům stačí krátká chvilka nepozornosti. Například během zapalování svíčky nebo odnášení uschlých květin do kontejneru dokážou z tašky ukrást třeba peněženku nebo mobilní telefon, aniž by si toho poškození všimli,“ říká Daniel Vítek z teplické policie.

NÁPOR UŽ O VÍKENDU

Vzhledem k tomu, že Dušičky letos připadly na příští čtvrtek, tak se první nápor lidí očekává už nyní o víkendu. „Tradičně se o dušičkovém období více zaměřujeme na hřbitov a jeho okolí. Instalujeme tam fotopasti a mobilní kameru. Ta se nám v poslední době hodně osvědčila a nejenom na hřbitově,“ tvrdí velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal.

Dubí a Novosedlice mají společný hřbitov v Novosedlicích. Hřbitov je rozlehlý a čítá stovky hrobů. V dušičkovém období ho navštíví tisíce lidí. „Je to velký prostor, ale díky technice se nám daří zajistit bezpečnost poměrně dobře,“ uvedl Pykal.

V období kolem Památky zesnulých může ve zvýšené míře docházet nejen ke krádežím na hřbitovech, ale také v autech zaparkovaných u míst posledního odpočinku.

AUTO NENÍ TREZOR

„Připomínáme proto řidičům, že auto není žádný trezor. Nenechávejte si v zaparkovaných vozidlech viditelně odložené věci. Při odchodu od auta zkontrolujte, zda máte zavřená okna, a to včetně střešního, uzamčení zavazadlového prostoru a samozřejmě všech dveří vozidla. Svým předvídavým chováním předcházíte možnému odcizení věcí!“ nabádá policejní preventista Daniel Vítek.

Města kvůli pietní památce prodlužují otevírací dobu hřbitovů do večerních hodin. „Zítra přijede syn s chotí a vezmou mě na hřbitov. V týdnu kvůli práci nemůže, tak musíme už teď. Už mi tolik neslouží nohy, takže cestovat autobusem už nezvládnu,“ řekl důchodkyně Marie Mudrová z Teplic.

Zapalování svíček patří mezi tradice. Ta pochází od Keltů i křesťanů. Věřili, že světlo očišťuje a pomáhá ochránit před zlými duchy. A to právě v období tzv. Dušiček i vánočních svátků, kdy jsou hřbitovy nejnavštěvovanější.

Pro policii a strážníky to znamená zvýšenou pohotovost. Hřbitovy mají pro tyto dny prodlouženou otevírací dobu.