Čtyřiadvacítka účastníků letošního Mezinárodního hrnkového sympozia vytvořila řadu unikátních tvarů a mnohdy zcela netradičních dekorů. Miroslav Oliva patří mezi umělce, kteří se sympozia v minulosti už účastnili a jehož práce následně rozšířily sortiment porcelánky. Teď, inspirován mimo jiné svými kocoury, vytváří hrnek na trojnožce s kočičím motivem. „ Kočka je inspirující už svým tvarem. Znám jen málo lidí, kteří by kočky neměli rádi," sděluje akad. sochař Miroslav Oliva a pouští se do zdobení dalšího „kafáče".

Kousek dál od něj dokončuje své křehké hrnečky s jemným dekorem Sonia Rama Stany Dhinga, která vychází ve svých nápadech z indické tradice.

Všichni výtvarníci během sympozia vytvoří devadesát hrnků, a to vždy po třiceti kusech v jedné sadě. Odvezou si jich jedenaosmdesát, ostatní míří na výstavu výsledků 13. ročníku „hrnkování" nejprve do teplického a následně ústeckého muzea.

Zajímavé bude, co se objeví na čtvrteční odpolední vernisáži z originálů, jež tu vytvořila Eva Roučka. Při své v pořadí druhé účasti na této akci v Dubí zhotovila barevně velice zajímavé hrnky s letícím andělem, klaunem, jeptiškou či holkou na bicyklu, jehož kola přecházejí do asymetrických oušek. Eva Roučka se věnuje keramice už šest desetiletí, velmi ji to baví a libuje si, že tu poznává zase nové technologie. Navíc si pochvaluje spolupráci se zaměstnanci porcelánky. Nejenže tu mají umělci k dispozici všechny výrobní technologie, ale asistují jim zde po celé sympozium domácí pracovníci.

„V Dubí na sympoziu teď prožívám doslova maratón práce je hodně, ale moc mě to baví a jsem nadšená touto akcí. Jsem tady sice jako ryzí začátečník, ale jsem vděčná za tuto příležitost vidět a poznávat práci zkušených keramiků," tvrdí česká výtvarnice Sylva Prchlíková. A ostatní umělci, ať už jsou z Česka, z Německa, Nizozemí, Litvy, Francie nebo Kanady, Indie či Japonska, souhlasí. Je prima poznat další kolegy a jejich práci, vyzkoušet si nové technologie, přenášet své nápady do takového krásného a jemného materiálu, jakým je porcelán.

Výsledky 13. ročníku mezinárodního hrnkového sympozia mohou zájemci vidět poprvé na odpolední vernisáži výstavy „Hrnek" 25. června v Regionálním muzeu v Teplicích. (lmax)