V pondělí po obědě proběhlo v ateliéru Design keramiky Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí slavnostní zahájení sympozia. Pořadateli jsou již zmíněný ateliér v tradiční spolupráci s a.s. Český porcelán a městem Dubí. „Jedná se o desáté výročí hrnkových sympozií a nulté výročí studentského sympozia,“ vysvětlil Pavel Jarkovský, vedoucí ateliéru. Zmínil velkorysost generálního ředitele Českého porcelánu Vladimíra Feixe, který svěřil jubilejní ročník právě do rukou dubského ateliéru. Dosavadní velmi úspěšná spolupráce ateliéru a Českého porcelánu se tak rozrostla zase do trochu jiného rozměru.

Sympozia se zúčastní dvanáct studentů z několika zemí světa, včetně asiatů, kteří do Dubí jezdí pravidelně a rádi. Zastoupeni budou Korejci, Japonci, Němci, Slováci a samozřejmě domácí. „Každý má povinnost udělat dva až tři hrnky, na každý zvlášť dva až tři dekory. To nejlepší se pak vybere,“ vysvětlil Pavel Jarkovský hlavní náplň účastníků.

On, ale i Vladimír Feix věří, že se podaří mezi výtvory najít takový, který by měl i budoucnost pro výrobu. Od mladých se čekají nové myšlenky, nápady. „Vstupujeme do druhého desetiletí a vstupujeme s mladými, se studeenty. Očekáváme proto taky, že to bude skutečně mládí, které svou invencí a výsledky prokáže, že jsme volili správně,“ vysvětluje generální ředitel Feix. Dodal, že zaujetí, které by dalo budoucnost některému z výtvorů, musí být vícestranné. „Nemůže být jen moje, ale musí být také od zákazníků,“ říká. A právě zájem zákazníků se ukáže až po určité době. „Výběr vedu vždy zejména k tomu, aby ty výrobky byly vyrobitelné,“ upřesnil s tím, že se nebrání ani extravaganci, která může nadchnout. Bohužel však jsou zkušenosti s tím, že ne vše, co se líbí, je možné pak vyrábět.

Slavnostní zahájení sympozia neproběhlo za účasti všech účastníků, někteří byli ještě na cestě do Dubí a dojeli později. Nutno dodat, že záštitu nad celou akcí převzala rektorka ústecké univerzity Iva Ritschelová. Ta se slavnosti samozřejmě zúčastnila a zmínila hned několik důvodů, proč je taková akce pro školu významná. „Ateliér a pan docent Jarkovský patří ke špičce na naší univerzitě. A to ke špičce nejen pokud se týká mezinárodní úrovně, ale evropské či dokonce světové úrovně,“ uvedla Ritschelová. Důležité také je, že právě takové akce jsou správným příkladem uplatnění ve škole nabytých zkušeností v praxi.