Novou sportovní halu za zhruba 30 milionů korun chtějí postavit v Hrobu. Má nahradit nevyhovující tělocvičnu v objektu druhého stupně Základní školy v Komenského ulici, která je už roky z hygienických důvodů zavřená, a školáci tak musí chodit cvičit do asi kilometr vzdálené Sokolovny.

„Jde o nouzové řešení, které bohužel trvá už několik let. Je to nepříjemné pro školáky i samotnou školu,“ řekl starosta města Hrob Karel Hirsch.

Nová sportovní hala by tak nahradila 120 let starou tělocvičnu. Využívat by ji mohli školáci, veřejnost i různé spolky.

„Nedávno se podařilo získat stavební povolení. Vyhlásili jsme druhé kolo výběrového řízení na zhotovitele sportovní haly. Do prvního kola se nikdo nepřihlásil,“ poznamenal hrobský starosta.

BĚH NA DLOUHOU TRAŤ

Peníze na výstavbu chce město pokrýt úvěrem od banky a dotací. „Až bude vysoutěžena cena, tak budeme řešit, kolik peněz si musíme půjčit a kolik by se nám asi mohlo podařit získat z případné dotace,“ uvedl Hirsch.

O sportovní hale u Základní školy v Komenského ulici se v Hrobu mluví přes 20 let. A stále nestojí.

„Když jsem nastoupil do úřadu po volbách v roce 2014, tak jsem říkal, že by mohla stát do pěti let. Vzhledem k administrativní náročnosti projektu a k neskutečnému množství potřebných razítek musím ten svůj odhad přehodnotit: během prvních čtyř let lze vše připravit papírově a během dalších čtyř let stavbu realizovat,“ konstatoval starosta Karel Hirsch.

Větší komfort chtějí dopřát svým školákům také v Dubí. Další prostory pro výuku zde získá Základní škola Dubí 1. Stane se tak po přestěhování kanceláří Městského kulturního zařízení Dubí (MKZ) z budovy na Školním náměstí.

„V praxi to znamená, že po přestěhování kanceláří a příručního skladu MKZ do zrekonstruovaných prostor v objektu Lidového domu v Pozorce se budou v budově na Školním náměstí učit děti,“ vysvětlil starosta Dubí Petr Pípal.

K přestěhování MKZ do opravených prostor v Lidovém domě dojde už tento měsíc. „Momentálně tam ještě dělníci dodělávají sociální zařízení, štukují a malují. Od února už budeme pracovat z Lidového domu,“ sdělila vedoucí Městského kulturního zařízení Anna Gürtlerová.

Do takzvaného Liďáku se kulturní pracovnice těší. „Na Školním náměstí jsme byli dlouhých deset let a zvykli jsme si tam, ale chápeme potřeby základní školy. V Pozorce je u domu také zahrada, tak tam možná budeme pořádat i různé menší kulturní akce. Lidé si k nám cestu určitě najdou a to i přesto, že budeme sídlit na jiné adrese,“ dodala Anna Gürtlerová.