Vedení obce provozuje franšízu od listopadu loňského roku. Na provoz pošty pod křídly úřadu má od občanů kladné reakce. Provozní doba platí stejná jako pro úřad. „Občané jsou spokojeni. I chápou, že když je pracovnice u lékaře či na dovolené, že pošta několik dnů nefunguje. Pár dnů se dá vydržet. Je to totiž lepší, než kdyby pošta nebyla v Hrobčicích vůbec," dodala starostka.

Vedení České pošty vedou k omezování otevíracích dob případně ke slučování poboček ekonomická čísla. „Živit pobočky" na malých obcích se jim nevyplatí.

Česká pošta hodlá v tomto roce po celé republice převést 200 poboček na franšízy. Během několika let by měly partnerské pošty v síti čítající více než 3200 míst převládnout, řekl už dříve generální ředitel pošty Martin Elkán. „Podmínky pro zájemce o provozování franšíz jsme proti dosavadnímu stavu výrazně zatraktivnili. Věřím, že to potenciální partneři přijmou," uvedl.

Nový model by měl odstartovat v průběhu tohoto roku. Česko je jednou z posledních zemí, kde se partnerský model nerozšířil.

Například ve Velké Británii patří z 13.500 pošt Britské poště jen 300 a v Rakousku třetina. Německá pošta má 100 procent franšíz. Ročně pošta investuje zhruba miliardu korun.

V poslední době investice směřovaly do přeměny logistické sítě, v příštím roce půjde větší část právě do modernizace poboček, jejich připojení, vybavení výpočetní technikou a podobně. (kos,red)