Dali jsme v Deníku i na našich webových stránkách prostor jak lidem, kteří mají pocit, že je neoblíbených hlodavců víc než jindy, tak i deratizační firmě, která může skutečný stav za téměř patnáct let, kdy se plošná deratizace v Teplicích pravidelně provádí, posoudit nejlépe.
Abychom si udělali komplexní představu, vydali jsme se s ing. Marií Vokáčovou z firmy Voma – servis a jejím synem Petrem na jejich pravidelnou kontrolu právě do Zámecké zahrady.
Zámecká zahrada, 7 hodin ráno
Byla sobota sedm hodin ráno a Teplice působily dojmem vylidněného města. Vokáčovi vybaveni nástrahami a oznamovacími tabulkami s kontakty na firmu už na nás čekali. Společně jsme se vydali na kontrolu nástrah.
NÁZOROVÁ PŘE O POTKANECH ČTĚTE ZDE
„Na záčátku plošné deratizace jsme vložili nástrahy po celém městě a u každé jsme umístili oznamovací tabulku s informacemi o deratizaci a kontaktem na naši firmu, aby nám mohli lidé hned zavolat, jakmile si všimnou, že se někde nějaký potkan, ať živý, nebo mrtvý, nachází. Bohužel při kontrolách jsme zjistili, že z tří stovek tabulek jich už polovina zmizela, takže musíme dávat stále nové, ukazovala nám hned u prvního kontrolního místa torzo zbylé tabulky Marie Vokáčová.
Problémy v Zámecké zahradě podle jejích slov nepůsobí potkami, ale svým nevhodným chováním lidé.
Problémem je chování lidí
„Potkani se zdržují tam, kde najdou ideální prostředí pro to, by se mohli rozmnožovat. Tady mají relativně klid a hlavně dostatek potravy, protože lidé překrmují vodní ptactvo a ryby na rybníku, odhazují zbytky jídla i odpadky. A po svých pejskách neuklízejí. Proto se tu potkanům líbí.“
Potkáváme skupinku pejskařů a dozvídáme se další důvod, proč se deratizace provádí v Zámecké zahradě hůř a trvá déle. „Návnady musíme používat v menším množství, protože sem chodí hodně psů, jsou tu veverky a další zvířata, kterým nechceme rozhodně ublížit. Pes, i když by návnadu pozřel, ji dokáže vyzvrátit, kdežto potkan zvracet neumí. Látka se mu vstřebá do krevního oběhu a do tří až pěti dnů uhyne. V té době právě vyhledávají potkani vodu a ztrácejí plachost, takže jsou lidem nejvíc na očích a působí to dojmem, že se přemnožili. Není to ale pravda,“ říká Marie Vokáčová.
Počty se snižují
Ve srovnání s předchozími lety potkanů víc není, právě naopak, počty se postupně snižují, i když vyhubit se je nikdy nepodaří. Nadměrný výskyt nastal po oslavách zahájení lázeňské sezony, kdy byl nějaký čas v okolí Zámecké zahrady nepořádek. Nová generace potkanů, která se z času „hodování“ narodila, se začala objevovat v létě. V té době začali lidé s malými dětmi překrmovat ptactvo a zvířectvo v Zámecké zahradě a tudíž se potkani měli dobře. Ohnisko zvýšeného výskytu je už dnes ale v pořádku.
Návnady byly sežrané
Postupně jsme prošli zahradu a na několika místech bylo třeba do staniček umístit novou návnadu.
Deratizační firma má vytipovaná problémová místa, kde je výskyt častější. Patří k nim v Teplicích například garáže v Ruské ulici. Když jsme se rozloučili, mířili Vokáčovi právě tam. Často se potkani objeví tam, kde je nějaký problém. Na Duchcovské ulici se například díky nim přišlo na to, že je tu narušená kanalizace.
Proto jsou ve firmě Voma rádi, když se jim lidé ozvou a upozorní je. „Spolupráce s lidmi je velmi důležitá, například rybáři nám dávqjí vždycky vědět, když se v Zámecké zahradě u rybníka nějaký potkan objeví,“ říká Marie Vokáčová.
Plošná deratizace se již dlouhodobě provádí v Teplicích na objednávku města vždy na jaře a na podzim. Ne všude to ale dělají takhle.
V Jirkově například jarní deratizaci radní z úsporných důvodů zavrhli a do podzimu se tam podle Marie Vokáčové počet potkanů zdvojnásobil.
Na deratizační firmu se ale neobracejí lidé jen s tím, že se někde objevili potkani.
V Duchcově se teď objevila zřejmě lasička, která si oblíbila automobil jedné obyvatelky na sídlišti, které překousala kabely a pudově se sem vrací. V tomto případě ale firma použíje živolovnou past.
Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.