Kdo chce poznat své sousedy, zjistit, jak vaří, co tvoří a čím se zabývají ve volném čase, měl by v sobotu 20. června odpoledne zajít na Živé Teplice. Sousedskou slavnost v šanovském parku tu už popáté uspořádá spolek SAYFY. „Smyslem celého projektu je, že se na vytváření i následném průběhu programu podílejí samotní obyvatelé města. Zapojí se každý, kdo něco umí, a to je na tom úžasné,“ říká Nikola Fialová Seifrtová, která spolek zastupuje.

Lidé z různých komunit v Teplicích se sejdou na jednom místě, aby si mohli od 14 do 20 hodin popovídat, společně se najíst a u toho se pobavit. Kdo něco vyrábí, má na veřejném pikniku své místo. V Mušli budou hudební i divadelní vystoupení, pro děti je připravený dětský koutek a bohatý program v podobě workshopů, sportovních úkolů nebo hlavolamů. Šanovský park provoní také dobroty z různých koutů světa.

Prohlédněte si, jak vypadal piknik Živé Teplice v roce 2016:

Orientační mapka s programem čítá 32 různých zastávek. Od vietnamských či veganských občerstvovacích stanic přes prezentaci teplických spolků a ukázky z domácích rukodělných výrob až po jógu či rodinný pivovar. „Program prakticky sestavili ti, kteří něco vytvářejí, ať je to jídlo, drinky, cukrovinky, šperky, hračky, hadříky, hudba, tanec či jakékoli jiné umění, sport nebo jiná bohulibá činnost. Každý se mohl přihlásit a na dalším ročníku Živých Teplic se podílet,“ uvedla Nikola Fialová Seifrtová.

Pořadatele podpořilo město Teplice. Na zajištění letošního ročníku vytáhlo z městské pokladny jako příspěvek částku 35 tisíc korun. „Podobné akce rádi podporujeme. Naštěstí se nenaplnily obavy organizátorů, že by se akce nekonala v důsledku koronavirových opatření, kvůli kterým řada akcí odpadla. Vyplatilo se počkat,“ kvituje za město Radka Růžičková.

Sama přislíbila v sobotu svoji účast. „Pokud mi to vyjde, ráda se zajdu podívat, jak se Tepličané umí bavit,“ dodala Růžičková.

Bude, co poslouchat. V Mušli i na travních plochách volně po parku během odpoledne zahrají lokální hudební uskupení Schmutzige Mädchen, Hambaeros, ECHO a skvělý kytarista Justin Lavash. Děti i dospělí se mohou těšit na vystoupení Divadla Krabice, představit by se mělo duo Jílek – Rusín.

Uvolněnost a smysl celého přátelského odpoledne dokresluje účast uskupení, které si říká Jaktopřijde. Jde o hudebně-improvizační skupinu vzniklou z pravidelných jamovacích akcí v Dobré čajovně. Základ tvoří zpěv a looper efekty, brumle a didgeridoo, džembe, mandolína, šamanský buben a přidávají se další tradiční i netradiční nástroje. Stejně jako jejich hudba vzniká na místě, tak se nepředvídatelně tvoří počet hráčů a tím pádem i originální konečný zážitek. Kdokoli se může připojit hlasem, nástroji či tancem a podílet se na společném tvoření volného prostoru v přírodě.