Na zpěváka Janka Ledeckého, Mira Žbirku nebo Davida Kollera se mohou těšit lidé, kteří zavítají na Dubské slavnosti. Ty začaly včera v kostele, dnes a zítra proběhne hlavní program. Vedle města slaví i Český porcelán, a to 155 let výroby porcelánu. K tomuto výročí si společnost nadělila krásný dárek v podobě obří fontány.

Dubské slavnosti jsou největší kulturně-společenskou akcí, která se během roku ve městě koná. Po celý víkend proto budou v pohotovosti strážníci. Dopravě uleví dvě záchytná parkoviště.

Vybere si každý

Letos se na slavnostech představí desítky hudebníků a kumštýřů. „Program je bohatý a především rozmanitý. Vybrat by si měl podle svého zájmu snad každý. Osobně se nejvíce těším na Davida Kollera,“ uvedl starosta Dubí Petr Pípal.

Dnes budou ve sportovním areálu v Bystřici koncertovat například Hamleti, Miro Žbirka či Janek Ledecký. V neděli se můžete těšit na Františka Nedvěda, Honzu Křížka či Davida Kollera. Pro děti bude dnes dopoledne před Domem porcelánu s modrou krví připravena řada soutěží v režii Divadla V Pytli. Dnes od 8 do 17 hodin proběhnou i porcelánové trhy v areálu společnosti Český porcelán.

„K vidění i k mání budou produkty z Dubí, jako jsou bílé či dekorované výrobky včetně těch s pomněnkami. Chybět nebude ani figurální porcelán zdobený cibulákovým dekorem z Duchcova,“ řekla Petra Klázrová, vedoucí marketingu porcelánky.

Zúčastnit se můžete i komentovaných prohlídek závodu a každý bude mít možnost si prohlédnout expozici v Domu porcelánu s modrou krví. „Pro návštěvníky jsme nachystali dárek, čeká je hrnek s nápisem Miluji cibulák z Dubí,“ doplnil generální ředitel Českého porcelánu Vladimír Feix.       

Nedělní dopoledne bude věnováno mši svaté v kostele Panny Marie, v plánu jsou i tradiční závody automobilových veteránů O pohár starosty města Dubí.

Celý víkend potkáte v ulicích města více strážníků, než je obvyklé. Hlídat budou bezpečnost a dopravu. „Nasazeni budou téměř všichni. Když si na začátku roku plánují dovolenou, tak musí mimo termín Dubských slavností,“ říká velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Pro řidiče jsou připraveny dvě odstavná parkoviště, jedno za Sokolovnou, které je určeno spíše pro autobusy s výletníky do porcelánky, druhé na louce za školou směrem na Drahůnky. To pojme několik stovek aut. „Hlídky budou řidiče navádět. Pakliže někdo bude stát, kde nemá, tak se vystavuje riziku odtahu,“ dodal Pykal.

Cibulák pořád vede

Český porcelán má letos 155 let, oslavy načasoval právě na tento víkend. K jubileu si nadělil obří fontánu. Ta má připomínat dobu, kdy sev Dubí začala používat k výrobě porcelánová hmota.

„Vše tu prošlo za léta velkým vývojem, ale tradiční výroba porcelánu s cibulákovým dekorem kobaltem pod glazuru zůstává a je stále naší jedničkou. Tvoříme už na tisíc tvarů cibuláku. Vedle toho zde vzniká i 200 tvarů hrnků. Zboží míří k českým odběratelům, ale i do Německa, Koreje či Japonska,“ připomněl Feix, který stojí v čele společnosti už 48 let.

Na základ a okraj fontány, která byla slavnostně zprovozněna ve čtvrtek, bylo zapotřebí pět kubíků betonu. Sestavena je celkem ze 311 kusů porcelánu o váze 640 kg. Fontánu tvoří trojice sloupů o nestejné výšce, kdy nejvyšší dosahuje 255 a nejnižší 155 centimetrů. Stojí v areálu dubského závodu a jejím autorem je akademický sochař Jiří Laštovička.

„Nosné prvky rotačního tvaru nevybočují z tvarového schématu souboru Rokoko, který je nositelem kobaltového dekoru. Stejný princip platí i u fontány. Výjimkou jsou plastické listy provedené oproti plošnému dekoru třírozměrně. V tomto případě šlo o tvarovou pestrost, která hraje roli v měnících se pohledech a celkové kompozici. Základní grafický motiv cibuláku je pak přehledně viditelný na dně fontánového bazénu,“ sdělil Laštovička.

Fontána měla původně stát v Teplicích, ale vedení lázeňského města od instalace opustilo s tím, že by takový objekt bylo velmi obtížné uchránit před vandaly.