Několik dětí se zdravotními problémy přišlo ve čtvrtek po pobytu ve vodě v rybníku Proboštov s rodiči na pohotovost. Podle příznaků to vypadalo, že děcka mají cerkariovou dermatitidu.

"Laboratorní rozbor kvality vody to potvrdil. Jde o cerkarie, což je larvální vývojové stádium motolic," řekla Deníku v pátek odpoledne Eva Poláčková z teplické hygienické stanice.

Zdroj: Deník/Petr Málek

Tito drobní parazitičtí živočichové způsobují zdravotní problémy na kůži. Jejich životní cyklus je ve vodě vázaný na vodní plže a vodní ptáky jako je například divoká kachna nebo labutě. "Pokud larva cerkalie narazí na koupajícího se člověka, zavrtá se mu do kůže," podotkla Poláčková. A to se stalo dětem v Proboštově. Výsledkem byl svědivý pocit po těle.

Rybník je po revitalizaci, včetně odbahnění. Podle Evy Poláčkové měla voda při odběru vzorků zdravotním ústavem teplotu 25 stupňů, průhlednost přes metr. "Jasné vlastnosti koupací vody, ale…" zmínila.

Obec v pátek na informace od hygieny zareagovala. "Vyhlašujeme s okamžitou platností až do odvolání zákaz vstupu do proboštovského rybníka. Důrazně žádám o jeho striktní dodržování. Mezi zásadní a bezprostřední příčiny výskytu patří vedle horkého počasí také krmení vodního ptactva, v jehož důsledku se paraziti vyskytují ve zvýšené míře," sdělil místostarosta Roman Nešetřil. 

Napouštění rybníku v Proboštově.
VIDEO: Proboštovský rybník se napouští, takto to tam po revitalizaci nyní vypadá

Koupání je tu je normálně na vlastní nebezpečí, na což upozorňují cedule s informačním nápisem. Nyní pobyt ve vodě není podle hygieny vůbec vhodný pro tělo člověka. Řešení k nápravě je v samotné přírodě, v obnově biotopu a mikroflóry. Postarat se o to mohou býložravé ryby, které čistí a filtrují vodu.