On ale říká, že to zvládne. „Musím, je to pro mě obrovská čest a zodpovědnost, a já se s tím vyrovnám,“ usmívá se muž, jenž má politiku v krvi. Jeho otec v 90. letech spoluzakládal ODS v Teplicích. Traduje se, že právě on tehdy Jaroslava Kuberu přijímal do ODS.
 
Jaké to je, vystřídat takového primátorského matadora, kterým Jaroslav Kubera po čtvrtstoletí v čele Teplic bezpochyby je?
Jaroslav Kubera odvedl pro město spoustu práce. Ale není to bůh, aby na své politické cestě neudělal žádné chyby. Nicméně, kdokoliv v politice se má od něj co učit. Jeho zkušenost je obří. Já jsem možná trochu více týmový hráč, více komunikativní v týmu lidí. Mám rád debatu a kritické myšlení. Tím však nechci tvrdit, že pan Kubera nebyl týmový hráč. Jednání v klubu ODS bylo vždycky založené na dohodě. Vystřídat takového člověka v primátorském křesle vnímám osobně jako velkou výzvu.
 
Předpokládám, že jako první si necháte vymalovat v Kuberově kouřem nasáté pracovně. Ostatně ale vy kouříte, zůstane na dveřích pověstná cedulka s nápisem „Kuřárna“?
Nevykouřím toho tolik, co můj předchůdce, ale kouření v pohodlí primátorské sedačky zachovám i nadále. Už v mé předchozí kanceláři náměstka se také kouřilo. A co se týče stěhování, tak to nevidím na nejbližší dny. Pan Kubera byl velký „sběratel“ materiálů, takže mu vyklízení nějaký čas zabere.
 
Hrajete ve vašem volném čase také tenis jako váš předchůdce?
Ne ne. Už několik let se věnuji bowlingu.

Takže tenisovou raketu v primátorské skříni vystřídá koule s dírami?
Obrazně se to takto dá říci. Dříve jsem hrával ještě fotbal a košíkovou. Teď v posledních letech se věnuji více bowlingu, který mě baví. A máte pravdu, že na to mám i svoji kouli (smích).
 
Znám hodně lidí ve vedoucích funkcích, kteří hrají golf, ten jste nezkoušel?
Několikrát jsem to zkoušel, dokonce s trenérem. Říkal, že by mi to asi šlo. A možná by mě to i bavilo. Ale vadí mi na tom, kolik to zabere času. Bowling je za dvě hodiny vyřízený, golf je na celý den.
 
Kdy konkrétně jste se dozvěděl, že budete primátorem?
Určité náznaky toho, že by brzy měl přijít můj čas, byly už před časem. Co se týkalo místního sdružení ODS, tak tam pravděpodobnost, že bych měl nastoupit za pana Kuberu, byla vysoká. Po ukončení sčítání hlasů v komunálních volbách to byla jediná varianta, která byla na stole.
 
Váš předchůdce se netajil tím, že si už v předchozích obdobích vychovává svého nástupce. Cítíte se být připravený?
Ano. Vnímám to jako výzvu a důvěru nezklamu.
 
Dosavadní primátor byl neskutečný „skrblík“, opozicí označován za lakomce ze stejnojmené Moliérovy hry, který peníze hromadí, než aby je vydával. Vnímal jste ho také tak?
Snažil se být dobrý hospodář a dařilo se mu to. Město od něj přebírám bez dluhů.

Jak to máte vy? Jste také šetřílek?
Jsem šetřivý. Pan Kubera o mně dokonce jednou řekl veřejně, že si mě právě takto vychoval a že jsem zrovna takový škrt jako on. Není to pravda. Nejsem až takový škrt. Na druhou stranu ale samozřejmě nemám rád rozhazování. Zastávám názor, že dobře a účelně vynaložené finanční prostředky nejsou vyhozené.
 
Co vaší nové roli ve vedení města říkala rodina? Respektive, těší vaši manželku pozice „první dámy“ v Teplicích?
To je zajímavá otázka. Když jsme se s mojí ženou v roce 2010 poznali, tak jsem dělal ředitele v realitce. Ve stejný rok jsem přešel na magistrát do role náměstka. Takže to vlastně celé prožívá se mnou. Ví, že jezdím na služební cesty, na kongresy a že občas jsem dlouho v práci. Takže od začátku věděla, do čeho jde. Pravda, musela si na to docela zvykat. I tak se ale soustředila na své sportovní aktivity. Trochu změna přišla s narozením syna. To začala mnohem více vnímat moje pracovní vytížení a povinnosti vyplývající z vedoucí pozice na radnici. A primátorský post bude samozřejmě ještě vyšší level. Oba si to uvědomujeme, ale jsme připraveni to zvládnout.
 
Takže svůj volný čas budete věnovat výhradně rodině?
O to se budu samozřejmě snažit. Už i proto, že náš syn půjde brzo do školy a budu to chtít prožívat s ním. A čas na manželku si také určitě i při tom mém vytížení velmi rád udělám.
 
Nosíte si práci domů?
Snažím se to nedělat. Ale samozřejmě tím, že se zajímám o politiku, tak ji doma sleduji v televizi. S manželkou se ale snažím o politice nebavit.

A jak tedy doma odpovídáte na každodenní otázku: Tak co v práci?
Většinou odpovím: No, dobrý… Samozřejmě na to následuje klasické: To si mi toho teda řekl… a nějak to zamluvíme.
 
Před osmi lety jste nastoupil prakticky do rozjetého vlaku na post náměstka primátora. Jaké byly začátky?
Přišel jsem ze soukromého sektoru do veřejného. A to je obrovská změna. Dlouho mě trvala aklimatizace. Pochopit samosprávu a státní správu, zjistit, jak to chodí. Naučit se vnímat, co je moje role v celém tom obřím aparátu.
 
Co vás nejvíce překvapilo, respektive, v čem jste tehdy vnímal největší rozdíl mezi úředníkem a soukromníkem?
Když se stanete součástí státní správy, tak vás obklíčí všechny zákony, kterými se musíte řídit a přes které nejede vlak. Vadilo mi, že když jsem chtěl něco udělat, tak to prostě nešlo hned. Na všechno jsou dané postupy a lhůty. V soukromém prostoru jsem s něčím přišel za majitelem, a když to přeženu, od druhého dne to mohlo běžet. Ve státní správě to takto bohužel nejde. A právě s tím jsem měl na začátku velké problémy. Trvalo mi nějaký čas, než jsem se tomu přizpůsobil.
 
Máte do budoucna nějaké další politické ambice?
Tak teď je mým jediným cílem zvládnout primátorskou funkci po člověku, jakým byl Jaroslav Kubera. Mám z toho velký respekt. Dělat primátora padesátitisícového statutárního města je velké ocenění a vysoká životní meta.

Vystřídáte za šest let Kuberu i v Senátu?
Co bude za šest let je ve hvězdách. (smích) Teď mám před sebou čtyři roky nelehké práce v Teplicích, na kterou se těším.

Hynek HANZA, 41 let• krajský zastupitel, primátor Statutárního města Teplice, předseda místního sdružení ODS, 1. místopředseda regionálního sdružení ODS a člen oblastní rady ODS.
• Je rodákem z Teplic, absolventem Gymnázia Teplice a Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci. Před nástupem do aktivní politiky pracoval jako ředitel realitní kanceláře