Jejich společný kalendář 12 plus 12, který dnes večer pokřtí v Praze spisovatelka Bára Nesvadbová, ekonom Tomáš Sedláček a horolezec Radek Jaroš, vydává organizace DEBRA ČR na podporu pacientů s onemocněním EB, tzv. nemocí motýlích křídel.

Tématem kalendáře s fotografiemi Lucie Robinson se pro letošní rok stal motýl, jako symbol nemoci motýlích křídel. K přípravě kalendáře bylo přizváno 12 umělců z různých oborů, kteří pro ně charakteristickým tvůrčím materiálem a ve spolupráci s populárními osobnostmi svým motýlům vdechli život.

Vlasová křídla

Mezi oslovenými byla i kadeřnice a vlasová designérka Jana Burdová, majitelka stejnojmenného studia v Teplicích a trojnásobná držitelka titulu Kadeřník roku.

„Do projektu jsem se zapojila moc ráda a už se těším na křest do Prahy, kde se poznáme i se všemi ostatními tvůrci kalendáře, který bude podle mě krásným vánočním dárkem," řekla nám včera ve svém studiu Jana Burdová.

„Mám ráda, když mohu představit kadeřnickou práci v jiném rozměru. Výtvarná práce s vlasy je výzvou ukázat, co vše je možné s tímto materiálem vytvořit. V tomto případě je to navíc možnost pomoci lidem v jejich nepředstavitelně těžkém životním údělu. Všichni zúčastnění na projektu pracovali zadarmo a také celý výtěžek z prodeje kalendářů a diářů půjde na pomoc lidem s nemocí, o které toho veřejnost stále moc neví. Děkuji DEBŘE za příležitost k této pomoci alespoň trochu přispět," říká Jana Burdová.

Zapojuje se se svým salonem do řady charitativních projektů a jak zdůrazňuje, bere to jako součást své práce. Mělo by být podle ní samozřejmé pomáhat pro ty, komu se daří a pomoci mohou.

Jana Burdová využila svých zkušeností ze soutěží, kde pro své avantgardní kolekce využívala velké formy a složité konstrukce a ve spolupráci s bratrem Tomášem a partnerem Davidem Horou vytvořili ultra lehkou formu velkých motýlích křídel. Na ni poté po jednotlivých pramenech přišili šest kilogramů pravých vlasů. Práce jim zabrala několik dnů.

„Anna Linhartová, které vlasová křídla na jeden den „narostla" je nesla statečně a je v nich moc krásná. Přesně splnila mou vizi křehkosti a zranitelnosti, jenž tolik vystihuje mou představu o životě lidí s onemocněním motýlích křídel," chválí Jana herečku Aničku, která je ozdobou listu kalendáře pro měsíc srpen.

12 plus 12

Protagonisty fotografií nového kalendáře kampaně 12 plus 12 jsou čeští populární umělci

Jitka Čvančarová, Tereza Voříšková, Dan Bárta, Eva Josefíková, Anna Linhartová, Jakub Kohák, Vica Kerekeš, Terezie Kovalová, Barbora Poláková, Kateřina Winterová, Jana Plodková. Na jedné fotografii spolu tančí Nataša Novotná, Adéla Pollertová a Pavla Kratochvílová.

VIDEO K PROJEKTU ZDE

Pestrost a neopakovatelnost pojetí motýla ve fotografiích pak přinesli umělci různých oborů. Sklářský designér a výtvarník Rony Plesl, módní návrhář Jakub Polanka, květinový choreograf Mario Wild, originální šperkařka Janja Prokić, ilustrátor Vladimír Strejček, tatéři Ondrash/Ondřej Konupčík a MUSA/Lukáš Musil, designér obuvi a oděvu Pavel Brejcha, designér Jan Činčera, Divadlo Toy Machine a vlasová designérka Jana Burdová.I křídla motýlů mají sílu pomáhat nemocným.

„Moc se mi líbí i video, které vzniklo v průběhu focení. Jitka Čvančarová je obklopena motýly, i když v kalendáři jí pak tvář zdobí jen jeden. Nebo projekt módního návrháře Jakuba Polanky, kdy balet a látka v momentu cvaknutí spouště fotoaparátu vytvoří nádherného motýla. Moc zajímavé je i co vytvořil květinový choreograf Mario Wild ve spolupráci s herečkou Janou Plodkovou nebo černobílá fotografie zpěváka a milovníka vážek Dana Bárty a originálních šperků šperkařky a šamanky Janji Prokič. A moc se mi líbí i fotografie, která vznikla v týmu tatéra Ondřeje Konupčíka a violoncellistky Terezie Kovalové. Původně byla jen pracovní, nakonec se jako nejvýstižnější dostala do kalendáře právě ona," popisovala nám s nadšením jednotlivé listy kalendáře Jana Burdová.

Jistě se vám budou líbit stejně.