„Při současném stavu krajiny a všeobecném dostatku krmiv je to nejenom legislativní, ale i etická povinnost. V těchto dnech přikrmují myslivci lesní zvěř i několikrát týdně, záleží na průběhu počasí a v závislosti na výšce sněhové pokrývky,“ upozorňuje Jiří Šilha z českomoravské myslivecké jednoty.
Ve všech krmelcích pro spárkatou zvěř by měl být dostatek kvalitního sena. Na každou honitbu připadá v průměru dvanáct přikrmovacích zařízení, které musí pověření členové mysliveckého sdružení kontrolovat a doplňovat.
Byli jsme se v minulých dnech podívat za myslivci ze sdružení Podhorská liška v Proboštově.

Jejich hraniční pásmo vymezuje zhruba objekt šroubárny v Krupce, pak patří do jejich správy území směrem od Krušných hor pod silnicí I/13 (Krupka - Dubí - Osek), až k oboře do Mstišova, poté zhruba až ke Kamennému pahorku k železniční horní dráze, směrem k Lesní bráně, na kruhák k Lídlu, přes Nákladní ulici až ke Kauflandu a zpět směrem na Krupku přes Zámeček ke šroubárně. Rozlohou to zabírá zhruba 862 hektarů.
„Letošní zima je pro zvěř hodně krutá. Oproti loňsku je větší náročnost na přikrmování. Vloni bylo méně sněhu. Dáváme krmení minimálně dvakrát týdně. A to jak do zásypů pro bažanty, tak do jesliček,“ říká Jaroslav Bžoch z Podhorské lišky.

Největším nepřítelem pro zvěř však není mráz a sníh, ale lidská bezohlednost. Velké problémy způsobují v honitbách například pejskaři, kteří nechávají svá zvířata pobíhat volně po lese. „Pokud pes vyplaší srnčí zvěř, tak před ním pak utíká. Je to pro ni velký výdej energie. Srna ulehne a může dostat zápal plic. Pak ji najdeme uhynulou,“ uvádí teplický nimrod.