V časných ranních hodinách a po setmění se minulý týden policisté z dopravního oddělení vydali na komunikace, kde se nejčastěji chodci vyskytují. Jednalo se především o silnice, které vedou například kolem průmyslových zón, nebo firem, kam lidé docházejí do zaměstnání.

Přestože zákon o provozu na pozemních komunikacích již řadu měsíců ukládá chodcům pohybujícím se mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu, mnoho lidí stále předpisy ignoruje a vydávají se tak značnému nebezpečí.

Chodce, který na oblečení nemá prvky z retro reflexních materiálů totiž řidič často vidí až na poslední chvíli a zvláště minulý týden, kdy byla zhoršená viditelnost kvůli špatnému počasí, bylo riziko značně vysoké.

„Policisté během čtyřhodinové akce na silnicích přistihli 14 chodců, kteří neměli žádné prvky z reflexních materiálů a porušovali tak zákon. Policisté přestupcům uložili spíše symbolické pokuty v celkové výši 1700 korun a všem kontrolovaným rozdávali reflexní pásky a to i těm, kteří již reflexní doplňky měli," říká Daniel Vítek z teplické policie.

Zároveň se snažili apelovat na chodce, aby si uvědomili, jak je důležité být dostatečně vidět a v co největší míře tak eliminovat nebezpečí střetu s vozidlem. Reflexní pásky, ale také další reflexní doplňky, jsou dnes již snadno dostupné na mnoha prodejních místech, třeba i na poštách, v trafikách či na čerpacích stanicích. Dostačující může být i sportovní oblečení, boty nebo školní batohy, které dnes bývají již reflexními prvky opatřeny. (dav)